Schröder v pondělí pohrozil zrušením dovolené v reakci na výroky státního tajemníka pro turistiku Stefana Stefaniho (64). Ten na adresu Němců uvedl, že jsou " hlučná spodina, která sotva vypije pivo a zhltne hranolky pořádá soutěže v říhání".

Ještě dnes v poledne se zdálo, že Schröder si přece jen pojede odpočinout na Apeninský poloostrov a některá internetová vydání novin to rovněž potvrzovala. Anda ale záhy upozornil, že "pokračující roztržka mezi Německem a Itálií by stěží umožnila kancléřově rodině strávit v Itálii klidnou dovolenou, jež by mu přinesla potřebný odpočinek".

Němci žádali ministrovu demisi

Německá vláda prostřednictvím ministra vnitra Otty Schilyho žádala Stefaniho demisi. Veřejně se od něj distancovala také řada italských cestovních kancelářích, které se obávají úbytku německých turistů.

Manželé Schröderovi strávili v Itálii několik dovolených a v létě 1999 město Positano poblíž Neapole jmenovalo kancléře čestným občanem.

Minulý týden se vztahy mezi oběma zeměmi ochladily poté, co italský premiér Silvio Berlusconi nabídl při rozpravě v Evropském parlamentu německému poslanci Martinu Schluzovi filmovou roli kápa nacistického tábora smrti a pak několik dní licitoval s omluvou.