Doma si zřídil skrýš pod schodištěm. "Zadržení Lepricha svědčí jasně o tom, že ti, kdo se podíleli na krutostech holocaustu, před zákonem neuniknou, ať už je to jakkoli dávno," řekl ministr spravedlnosti USA John Ashcroft a dodal: "Kolaboranti nacistů ve Spojených státech útočiště nenajdou."

Podle rozsudku federálního soudu působil Leprich v letech 1943 až 1944 v koncentračním táboře Mauthausen v nacisty obsazeném Rakousku jako šéf strážní jednotky a byl členem nacistické elitní organizace SS, jež byla norimberským tribunálem prohlášena za zločineckou organizaci.

Leprich se skrýval v Michiganu

Občanství USA získal Leprich v roce 1958. V roce 1987, když vyšlo najevo, že byl za války několik měsíců strážcem v nacistickém táboře v Rakousku, bylo jeho občanství zrušeno. Soudci své rozhodnutí zdůvodnili tím, že v táboře byli vězni používání jako otroci, byli mučeni a zabíjeni různými způsoby.

Leprichův advokát federálním úřadům poté oznámil, že jeho klient opustil území USA. O deset let později byl viděn v Kanadě a federální agenti po něm začali pátrat na základě signálů, že se vrací, či dokonce trvale žije v Michiganu.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že od roku 1979, kdy byla založena Kancelář speciálního vyšetřování, bylo odňato americké občanství 71 bývalým nacistům a 57 jich bylo deportováno.