Podle listu rakouskou pravicovou koalici lidovců a Svobodných svedly interní neshody k tomu, aby hledala společného vnějšího nepřítele. Našla ho v sousedním českém sousedovi, který si toto označení vysloužil trváním na prezidentských dekretech. List ocenil, jak to Špidla v neděli elegantně vyřešil konstatováním, že co se stalo po válce, je z dnešního hlediska nepřijatelné.

Schüssel se zase jako jediný kromě exkancléře FranzeVranitzkého přiznal ke spoluodpovědnosti za činy Rakušanů během doby nacismu. Oba státníci tak v historickém dni učinili snad rozhodující krok k obratu ve vzájemných vztazích, který by měl podle deníku dostat váhu vládním prohlášením.

Der Standard: Špidlovo gesto není milníkem

Rakouský Der Standard poznamenal, že Špidla uskutečnil gesto, ale přísně vzato to asi není milník, o kterém mluví kancléř Schüssel. Za prvé to totiž znamená jen zdůraznění oficiální pozice Prahy, podle které se všechny záležitosti týkající se odsunutých mají upravovat se SRN jako právní nástupkyní hitlerovského Německa. A za druhé česko-německé prohlášení nebere v úvahu otázky odškodnění, soudí list.

Kurier: Soud by dekrety zrušil

Kurier zdůraznil, že po vstupu ČR do EU v roce 2004 budou mít Evropská komise a české soudy možnost podat v Lucemburku žalobu kvůli porušení evropských základních hodnot. Rozsudek se dá odhadnout - skončilo by to asi formálním zrušením Benešových dekretů, míní list.

Posselt trvá na rozhovorech

Předseda Sudetoněmeckého landsmanšaftu (SL) Bernd Posselt uvítal "nejnovější usmiřovací kroky Prahy vůči sudetským Němcům" a varoval před tím, aby tyto kroky byly "rozmělněny" dalšími polemikami. Podle něj je třeba využít situace k tomu, "aby byly konečně zahájeny přímé rozhovory mezi Čechy a sudetskými Němci."

"Podle ohlašovaných opatření ke zlepšení postavení německé menšiny v ČR budeme moci posoudit, zda z této morální odpovědnosti budou také vyvozeny důsledky," prohlásil Posselt.