"Smrt Husajna neukončí násilnosti v Iráku, ale je to důležitý krok na cestě Iráčanů k demokracii," řekl Bush, který tráví vánoční svátky na svém ranči v Texasu.

Husajn byl popraven v sobotu ve čtyři hodiny ráno středoevropského času. [celá zpráva]

Obyvatelé některých zemí popravu oslavují, jiní vyšli do ulic a protestují. S nadšením zprávu přivítali lidé v iráckém Nadžafu nebo Iráčané žijící v USA. Protiamerické protesty začaly ve městě Bangalore v Indii.

Evropa přijala popravu chladně

České ministerstvo zahraničí na popravu reagovala velmi diplomaticky. "Vykonání rozsudku respektujeme jako akt, jímž se Irák vyrovnává s vůdcem režimu, který zemi přivedl do několika nesmyslných válek a přinesl utrpení mnoha nevinným lidem," uvedl ministr zahraničí Alexandr Vondra.

Podle resortu je poprava v rozporu s evropskými hodnotami, ale je potřeba ji chápat z pohledu iráčanů. Celý text sdělení najdete ZDE

Britská ministryně zahraničí Margaret Beccketová  řekla, že oceňuje, že Husajna soudil irácký soud. "Páchal zločiny proti iráckému lidu a teď si vyzvedl účet," řekla Beccketová. Doplnila, že Británie trest smrti neschvaluje.

Italský ministr Romano Prodi popravu odsoudil. "Itálie je proti trestu smrti a i teď zastává názor, že rozsudek neměl být vykonán."

Francouzské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž vyzvalo Iráčany, aby se soustředili na obnovu země. "Teď je více než kdy jindy potřeba, aby byl Irák suverénní a stabilní," prohlásil úřad.

Iráčtí politici rozsudek většinou vítají. "Je to vítězství spravedlnosti, vítězství obyčejných Iráčanů nad tyranií, vítězství rozumu a důvod k radosti všech lidí na světě," řekl bývalý irácký politik Hamid Alkifaey.

Proti popravě se v souladu s dřívějšími prohlášeními ostře postavil ředitel americké pobočky Amnesty International Larry Cox. Řekl, že unáhlená poprava je špatným krokem. Značí, že soud pohrdá množstvím obětí, které během Husajnova režimu trpěly.

Články k tématu
Irák popravil bývalého diktátora Saddáma Husajna
Reakce světa na popravu Husajna se různí
OBRAZEM: Život Saddáma Husajna
Reakce českého ministerstva zahraničí
Výbuch v jihoirácké Kúfě zabil 30 lidí