Rozhodnutí, kdy se Haider vrátí do předsednického křesla, chce však plně nechat na současném šéfovi strany Herbertu Hauptovi.

Haider sdělil, že nemá zájem o Hauptovu druhou funkci vícekancléře ve vládě Wolfganga Schüssela. Zdůraznil, že v roce 1999 se rozhodl stát hejtmanem Korutan a tuto funkci nadále má.

S odchodem Haidera hvězda strany pohasla

Jako vůdce Strany svobodných Haider nastartoval raketový nárůst obliby své strany mezi voliči, ačkoli ze zahraničí sklízel kritiku za svá prohlášení zavánějící fašismem. V roce 1999 dovedl ve volbách stranu k historickému výsledku 26,9 procent hlasů, ale kancléřem se nestal a setrval ve funkci korutanského hejtmana.

V únoru 2000 začal pracovat koaliční kabinet Schüsselovy lidovecké strany a Strany svobodných. Evropská unie zareagovala uvalením sankcí na Rakousko. Haider v květnu odešel z čela strany a začal její úpadek.

Schüssel: partnerem pro jednání je mi Haupt

V předčasných volbách v roce 2002 voliči Stranu potrestali ubohými deseti procenty hlasů. Schüssel však po dlouhém váhání opět vstoupil do koalice se Stranou svobodných, avšak zdůraznil, že jeho koaličním partnerem je Haupt, nikoli Haider.