Vývoz ruského plynu však bude prudce růst i bez plánovaného plynovodu. Generální ředitel ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller řekl dnes na energetické konferenci v Londýně, že jeho společnost chce letos zvýšit vývoz zemního plynu do Británie na miliardu krychlových metrů z loňských 730 milionů kubíků.

Ruský prezident Vladimír Putin na konferenci prohlásil, že při rozvoji nových tras pro dopravu energetických nosičů mají obě země "velké pole působnosti". To se týká zejména plánovaného Severoevropského plynovodu, který podle Putina má směřovat z území Ruska po dně Baltského moře na území Německa a dále přes Nizozemsku až na pobřeží Velké Británie.

"Uskutečnění tohoto projektu zajistí stabilní a spolehlivé dodávky ruského zemního plynu do Velké Británie a také na trh kontinentální Evropy a vytvoří příznivé předpoklady pro efektivní rozvoj ruské ekonomiky jako celku," řekl Putin. Za další rozsáhlý projekt v oblasti energetiky označil obchodní dohodu a mezi britskými společnostmi British Petroleum a Shell a ruskými energetickými firmami, jež má objem 17 miliard dolarů.

Britské zásoby plynu se tenčí

"Máme dostatek zásob plynu a za přijatelnou cenu pro Evropskou unii. Pokud postavíme tento plynovod, Evropa může získat v soutěži s dalšími regiony světa výhodu," řekl Putin ve středu na setkání s britskými podnikateli v Edinburghu.

Británie se nyní více zajímá o plyn z Ruska, protože její zásoby v Severním moři se začínají tenčit a v budoucnu nebudou stačit zvýšené spotřebě. "Británie je nyní z hlediska vývozu a dovozu energie v rovnováze, víme však, že v průběhu příštího desetiletí se znovu staneme čistým dovozcem," řekl podle agentury Reuters na včerejší konferenci britský premiér Tony Blair.

Potenciál ruského energetického sektoru přitom označil za "obrovský". Podle Blaira tak vztah s Ruskem není pouze běžnou komerční záležitostí, ale otázkou zásadního strategického významu.

Strategické partnerství

Do západní Evropy zatím ruský zemní plyn putuje tranzitním plynovodem přes Ukrajinu, Slovensko a Českou republiku do Německa, odkud pokračuje do Francie a Velké Británie. 

"Nevím zatím nic o tom, že by se v případu plynovodu mezi Ruskem a Velkou Británií měla jakýmkoli způsobem angažovat naše firma," řekl Právu mluvčí české plynárenské firmy Transgas Jiří Wrobel s tím, že informace o novém plynovodu se k němu dostala teprve nedávno.