Proti vládnímu prohlášení hlasovali ministři za Stranu maďarské koalice.

Dzurinda: zákon zasahuje do našich záležitostí

Pokud Maďarsko zareaguje pozitivně na tuto výzvu, Slovensko je odhodláno nepřijímat žádná protiopatření. "Vláda SR se obvykle k zákonům jiných států nevyjadřuje. Tento zákon je však neobvyklý tím, že se týká našich občanů na našem svrchovaném území. Vláda SR bere na vědomí, že novela odstranila některé prvky, které vyvolávaly nesouhlas sousedních zemí i evropských institucí, ale zákon i v novelizované podobě obsahuje exteritoriální účinky a způsobuje diskriminaci na etnickém základě," konstatovala vláda premiéra Mikuláše Dzurindy.

SR: Posílení kulturní identity Maďarů nám nevadí

Vláda SR nemá v úmyslu uzavřít s Maďarskem dohodu o vykonávání tohoto zákona. Dzurindova vláda však vítá zájem Maďarské republiky pomáhat občanům Slovenska maďarské národnosti v oblasti posilňování jejich jazykové a kulturní identity. "Nemáme v úmyslu bránit našim občanům využívat tuto pomoc. Dohoda o pomoci však musí proběhnout na základě základní slovensko - maďarské smlouvy z roku 1995," konstatovala vláda SR ve svém prohlášení.

Maďarsko: už nic měnit nebudeme

Rada Evropy ve středu vyzvala Maďarsko k dalším změnám v zákoně. Maďarský ministr zahraničí László Kovács však vzápětí prohlásil, že jeho země už nebude zákon měnit.

Krajanský zákon způsobil určité napětí také v zákulisí středečního summitu Visegrádské skupiny v Nízkých Tatrách. Na jednání se to však neprojevilo, protože slovenský premiér Mikuláš Dzurinda odmítl vnášení bilaterálních problémů do jednání Visegrádské skupiny.