Arafat oznámil tuto zprávu po svém dnešním jednání s irským ministrem zahraničí Brianem Cowenem v Ramalláhu.

Palestinci čekají na záruky Izraele

Arafatův poradce Nabíl Abú Rudajná řekl, že příměří je opožděno kvůli izraelskému odmítnutí ukončit útoky na palestinské radikály a stáhnout se z okupovaných palestinských území. "Čekáme na záruky, abychom mohli začít mluvit o pokroku v mírovém procesu,"řekl agentuře DPA. "Potřebujeme více amerického tlaku na Izrael, aby nám tyto záruky poskytl."

Podle palestinských oficiálních činitelů, kteří si nepřáli být jmenováni, i podle předchozích spekulativních zpráv by příměří mělo platit tři měsíce.

Hamás zatím mlčí

Představitelé palestinského hnutí Islámský džihád potvrdili, že jednání o příměří skutečně pokračují, ale dodali, že nepůjde o otázku hodin, jak uvádí Arafat, ale spíše dní. "Stále čekáme na odpověď od našich bojovníků v terénu a také na vyjádření našich lidí v izraelských věznicích," řekl předák Islámského džihádu Muhammad Hindí.

Hnutí Hamás, kterého by se příměří mělo týkat nejvíc, zatím Arafatovo prohlášení nijak nekomentovalo.

Izrael chce militantní skupiny rozpustit

Mlčí také izraelská oficiální místa, která se k myšlence dočasného zastavení teroristických akcí staví poměrně chladně. Izraelská vláda tvrdí, že příměří jen radikálním palestinským skupinám, na které se izraelská armáda zaměřuje ve svých akcích "najít a zabít", poskytne čas k přeskupení vedení a přípravě na nové útoky.

Izrael proto namísto výzev k příměří žádá palestinského premiéra Mahmúda Abbáse, aby radikální skupiny rozpustil a odzbrojil, pokud chce, aby pokračovalo zavádění nového mírového plánu známého pod označením cestovní mapa. Izraelskou výzvu po rozpuštění skupin, jako je Hamás či Islámský džihád, ve středu podpořil také americký prezident George Bush.