Pro prohlídce edinburghského hradu se Putin v proslulé knihovně Signet v budově skotského parlamentu setkal s představiteli skotských společenských, obchodních a akademických kruhů. Seznámil je s ekonomickou situací své země a vyslovil se i k některým politickým otázkám.

V souvislosti s dotazem na možnou volbu Alexandra Lukašenka potřetí do funkce prezidenta Běloruska rozhodně odmítl, že by sám někdy kandidoval potřetí na ruského prezidenta. "Budeme dodržovat ústavu, která počítá s dvěma čtyřletými funkčními obdobími za sebou," řekl Putin. Na nedávné tiskové konferenci v Moskvě se přitom odmítl vyjádřil k otázce, zda bude kandidovat pro druhé funkční období.

Rusko nepůjde do EU

Ruský prezident také odmítl možnost, že by Rusko mohlo někdy vstoupit do Evropské unie. Řekl, že na cestě do EU existují složité formální překážky, mimo jiné zajištění vnějších hranic a tato nezbytná podmínka vyžaduje značné finanční náklady a čas. Putin ocenil postupnou normalizaci situace v Afghánistánu a formování nových mocenských orgánů v této zemi. Podle něj jde "o dobrý příklad, který by se mohl použít i v případě Iráku".

Ruskému prezidentovi se potom dostalo mimořádné pocty, když mu byla předána látka se speciálním vzorem skotské kostky. Ve Skotsku má každý klan svou vlastní kostku s osobitou barvou i rozměrem. Nyní bude mít vlastní vzor i ruský prezident. Putin na závěr vysvětlil, proč se svou ženou Ludmilou vypravil právě do Edinburghu. Řekl, že mu to doporučil britský premiér Toni Blair, který ze Skotska pochází. "Včera jsem se jej ptal, zda umí hrát na dudy. Odpověděl, že ne, ale že mi návštěvu Skotska přesto doporučuje," dodal ruský prezident.