"Dosavadní zákon nebyl navržen tak, aby sloužil potřebám zaměstnanců živících se sexem. Prohibice je nesmyslná," zhodnotil starý legislativní rámec navrhovatel zákona, poslanec Tim Barnett.

Podle něj by odhlasované změny měly napomoci v řešení nejrůznějších problémů, vytvořit pevná pravidla. Prostituce tak bude sice vnímána jako běžný podnikatelských obor, ale až po splnění příslušných hygienických, zdravotních podmínek. Rozsáhlá práva mají získat také pracovníci v nejrůznějších zařízeních obchodujících se sexem.

Nadějí je pokles kriminality

Poslanci si od převratného kroku slibují, že zmizí kriminalita nabalující se tradičně na tento druh obživy. Ne všichni jsou ale čerstvými změnami nadšeni. "Měli bychom řešit, co je dobré pro Nový Zéland, ne to, co je dobré pro pracovníky v sex průmyslu. Sex by se neměl prodávat - prostituce je vlastně zaplacené znásilnění," řekl mimo jiné v rušné debatě po hlasování poslanec Nick Smith.

"Lidé, které živí prodej těla, mají také lidská práva," odvětila mu v zápětí poslankyně Georgina Beyerová, podle deníku New Zeeland Herald bývalá prostitutka. "Kdyby podobný zákon existoval, když mi bylo 16 či 17, nemusela jsem téměř 5 let šlapat chodník," dodala.