Záběry byly objeveny během pátrání po troskách Columbie, na jejichž základě se vyšetřovatelé snaží odhalit, co vedlo ke zkáze raketoplánu. Video a fotografie byly uvolněny ke zveřejnění s tím, že pro práci vyšetřovací komise nejsou relevantní.

Na palubě raketoplánu se nacházelo 337 videokazet, ale po nehodě bylo nalezeno pouze 28 použitelných. Ze 137 kinofilmů na palubě výbuch stroje přestálo jen 21.

Podle CNN zobrazuje většina fotografií zeměkoule focených přes okno raketoplánu území státu Izraele. Pravděpodobně je pořídil izraelský astronaut Ilan Ramon, pro něhož byla osudná mise prvním letem do vesmíru.

Columbie se rozpadla na tisíce úlomků

Zveřejněná obrazová dokumentace byla nalezena mezi 84 tisíci kousky trosek raketoplánu roztroušených na území několika států USA. Zajištěné úlomky Columbie o celkové hmotnosti 38 510 kg tvořily pouhých 38 procent původní váhy stroje. Na pátrání se podílelo 30 tisíc lidí. Pátrací akce byla oficiálně ukončena v dubnu, odborníci v Johnsonově vesmírném středisku na Floridě poté začali rekonstruovat stroj ve snaze odhalit příčinu tragédie.

Raketoplán Columbia vybuchl 1. února letošního roku při průletu atmosférou během návratu na Zemi. Na jeho palubě zahynulo všech sedm členů mezinárodní posádky.