První schůzka potvrdila úterní prohlášení amerického prezidenta George Bushe, že zavedené pojetí bezvízového styku je překonané, protože vzniklo ještě před teroristickými útoky z 11. září 2001. Tehdy Američané kladli důraz na zamezení nelegální ekonomická migrace; dnes je ale nutné brát zřetel především na aspekty bezpečnostní, tedy na boj proti terorismu a mezinárodní trestné činnosti. [celá zpráva]

Američané uvedli, že mají sedm předběžných bezpečnostních kritérií, páteř systému mají tvořit čtyři. Jde o výměnu informací o ztracených a odcizených cestovních dokladech, repatriaci občanů, kteří pobývají v USA v rozporu s americkými předpisy. Dále jde o výměnu informací o cestujících do USA a zavedení elektronického systému pro sdílení dat.

Dále pak USA požadují finalizaci dohod o umístění ozbrojených agentů (Air Marshals) na paluby letadel pro některé přímé lety do Spojených států, zavedení cestovních dokladů s ochrannými elektronickými prvky a zvýšenou bezpečnost na letištích v jednotlivých zemích.

Schůzky se zúčastnili zástupci zemí participujících v tzv. Koalici pro vízovou rovnoprávnost, jejíž vznik na konci září inicioval v New Yorku ministr zahraničních věcí ČR Alexandr Vondra. Tvoří jí země V4 včetně ČR a pobaltské země. Schůzky se zúčastnily se i další členské země EU, které s USA nemají bezvízový styk, tedy Řecko, Malta a Kypr. Přizvány byly i Bulharsko a Rumunsko, které jsou už členskými zeměmi NATO a do EU vstupují 1. ledna 2007.

Na briefingu byl i zástupce Evropské komise ve Washingtonu. Za americkou stranu se jednání zúčastnili zástupci ministerstva pro vnitřní bezpečnost a ministerstva zahraničních věcí USA.

Ministr Alexandr Vondra odhaduje, že Češi by mohli jezdit do USA bez víz do dvou let. [celá zpráva]