"Prezident mu ve středu změnil trest smrti na doživotní trest," sdělil bez dalších podrobností vysoký pákistánský činitel.

Britský muslim pákistánského původu Mirza Tahir Hussain (36) byl obviněn, že v roce 1988 zastřelil taxikáře. Hájil se tím, že se ho oběť pokusila sexuálně zneužít a výstřel z jeho pistole vyšel náhodou při rvačce, která následovala. Státní soud tyto argumenty uznal a osvobodil ho.  

Islámský tribunál však rozhodnutí státního soudu ignoroval a v roce 1998 rozhodl, že má být pověšen. Posledních 18 let tak Hussain strávil v pákistánském vězení.

Za jeho omilostnění se rozpoutala mezinárodní kampaň. Rozsudek měl být vykonán již na přelomu října a listopadu, v době návštěvy britského korunního prince Charlese v Pákistánu. Princ Charles se však do záležitosti osobně vložil a stejně jako premiér Tony Blair požádal o milost. [celá zpráva]

Podle zpravodajské stanice BBC budou Hussainova rodina a přátelé nyní usilovat o to, aby byl propuštěn, a mohl se vrátit do rodného Leedsu. Podle některých pozorovatelů mají poměrně dobrou šanci na úspěch.