Hlavní obsah
Jednací sál Senátu. Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Poslanci KSČM, ODS a ANO chtějí přestoupit do Senátu

Škatulata, hejbejte se. Po říjnových volbách do Senátu to může potkat i Sněmovnu. Komunisté, ODS a babišovci vysílají do souboje o senátní křesla několik svých poslanců. Pokud by do horní komory prošli, přijdou o poslanecký mandát a na jejich místo nastoupí na zbytek volebního období, tedy jen na rok, do října 2021, náhradníci.

Jednací sál Senátu. Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Reklama

Poslanci KSČM, ODS a ANO chtějí přestoupit do Senátu

Komunisté a občanští demokraté vsadili na známé poslanecké tváře. O přestup z jedné komory do druhé tak chce ve Znojmě zabojovat šéf sněmovní frakce KSČM Pavel Kováčik. O senátorský mandát se utká mj. s někdejším majitelem televize Nova, bývalým senátorem a europoslancem Vladimírem Železným v barvách Trikolóry. Pokud by Kováčik uspěl, vystřídá ho ve Sněmovně právnička z Brtnice Helena Vrzalová.

Komunisté vysílají také šéfku sněmovního rozpočtového výboru Miloslavu Vostrou, která kandiduje v Kladně. Proti ní stojí a bude usilovat o hlasy zleva senátor soc. dem. Jiří Dienstbier. Napravo pak ministr dopravy Topolánkovy vlády a šéf resortu zemědělství Nečasovy vlády, poslanec Petr Bendl.

Prodloužení kariéry

V případě úspěchu Vostré obsadí její sněmovní křeslo někdejší poslanec Jan Klán. Pokud by byl zvolen Bendl, do Sněmovny nastoupí někdejší europoslanec Hynek Fajmon.

Do třetice nominovali komunisté do souboje o senátní křeslo poslance Daniela Pawlase ve Frýdku-Místku. Na čáře jako sněmovní náhradník pak stojí učitel z města Odry na Novojičínsku Ivan Žárský.

ODS vsadila i na dlouholetou členku, někdejší předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou, která se o senátorský post nebude ucházet v domovském Žďáru nad Sázavou, ale v Praze 1. Podporu má u TOP 09 a STAN. Ve Sněmovně by ji měl v případě úspěchu nahradit starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl.

Za ANO chce o přestup do horní komory zabojovat v Hradci Králové poslanec, zdravotnický záchranář, lékař Jiří Mašek, stejně jako v Přerově poslanec Petr Vrána, kterého ale vyzve např. Babišův bývalý ministr dopravy Prachař, který to zkusí jako nestraník.

Případný přestup současných poslanců do „senátní ligy“ přináší i výhodu, spočívající v prodloužení politické kariéry o dalších šest let. Čtyřleté funkční období Sněmovny končí příští rok v říjnu, zatímco senátoři jsou voleni na šest let, byť jejich souboj v senátních volbách je podle politiků víc o jménech než partajích.

„Přestup do Senátu mi dává logiku v tom, že své zkušenosti budu umět prosadit v jiném prostředí a atmosféře,“ zdůvodnila Němcová, proč se rozhodla kandidovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků