Hlavní obsah

Masarykova univerzita používá již deset let jedinečný Informační systém

Už deset let slouží studentům, vyučujícím i uchazečům o studium na brněnské Masarykově univerzitě tzv. Informační systém. Jde s největší pravděpodobností o nejdokonalejší elektronický nástroj sloužící k zajištění veškeré administrativy spojené s vysokoškolským studiem v českém prostředí.

Masarykova univerzita používá již deset let jedinečný Informační systém

S Informačním systémem brněnské univerzity pracuje denně až 30 tisíc uživatelů, kteří mají možnost využít několik stovek aplikací. Informační systém (IS) Masarykovy univerzity je pro studenty a pedagogy dostupný přes webový prohlížeč od roku 1999. Již deset let tak členové akademické obce brněnské univerzity šetří díky tomuto systému čas a překonávání administrativních nástrah je pro ně mnohem snazší, než pro jejich kolegy z ostatních tuzemských vysokých škol.

IS je nezbytným průvodcem posluchačů Masarykovy univerzity po celou dobu studia. Prvně se se systémem seznamují ještě jako uchazeči o studium při podání přihlášky. Po dobu studia jim slouží jako náhražka papírového indexu. Mohou zde také komunikovat s ostatními studenty, využívat studijní materiály, vyhledávat závěrečné práce svých předchůdců či omlouvat své absence. V souvislosti s chystanou akcí k oslavě 90. výročí existence brněnské vysoké školy poskytla Masarykova univerzita v Informačním systému prostor i svým absolventům.

Informační systém nabídne video i mluvené slovo

Ani po deseti letech tvůrcům Informačního systému nedocházejí nápady, jak systém nadále rozvíjet. Do budoucna plánují obohatit IS o video a mluvené slovo. Systém vyvíjí univerzita z vlastních zdrojů. Za vznikem a rozvojem IS stojí Centrum výpočetní techniky Fakulty informatiky.

"Budoucnost Informačního systému MU vidíme v rozvoji aplikací se sociálními prvky a doplnění informací o obrazovou a zvukovou informaci. Jde o prostředky, které umožňují sdílet nejen zájmy, ale v akademickém prostředí především odborné znalosti a oborové zkušenosti," prozradil vedoucí projektu IS MU docent Michal Brandejs.

Z rozvoje IS profitují i další univerzity. V rámci projektu Theses.cz (systému na odhalování plagiátů, který vznikl jako součást IS) má více než 20 tuzemských vysokých škol možnost bojovat proti plagiátorství, jehož se dopouštějí autoři seminárních a závěrečných prací. O využití projektu je již zájem i za českými hranicemi, a to na Slovensku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků