Hlavní obsah
Projekt Univerzity dětského věku pokračovat i na podzim 2009. Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Druhý ročník dětské univerzity skončil, o zájemce nebyla nouze

Univerzita dětského věku v Olomouci udělila na slavnostní promoci diplom devadesáti absolventům, kteří se na podzim rozhodli navštěvovat cyklus devíti přírodovědných popularizačních přednášek. Děti se pod vedením vysokoškolských pedagogů věnovaly tématům, o nichž často nemají ponětí ani jejich rodiče.

Projekt Univerzity dětského věku pokračovat i na podzim 2009. Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Druhý ročník dětské univerzity skončil, o zájemce nebyla nouze

Diplom za absolvování dětské univerzity si ještě před vánočními prázdninami odneslo kolem 90 dětí. Univerzitu dětského věku (UDV) organizuje olomoucká Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v rámci projektu Medializace vědy ve spolupráci s Moravským divadlem.

Kromě studia témat z oblasti přírodních věd děti nahlédly i do zákulisí divadelního prostředí. Zaměstnanci Moravského divadla seznamovali malé studenty s tím, jak vzniká činohra, opera nebo baletní představení.

Univerzita dětského věku odstartovala v Olomouci již v roce 2007. Tehdy si ze slavnostní promoce odneslo diplom 85 dětí. Organizátoři UDV otevřeně přiznávají, že je k pořádání přírodovědných přednášek inspirovala existence Dětské univerzity Komenského v Bratislavě.

Přírodovědci popularizují matematiku či chemii

Pedagogové se zkušenostmi s výukou na vysoké škole se v rámci projektu snaží pomocí rozsáhlé popularizace exaktních oborů odvrátit nepříznivý trend sníženého zájmu žáků, studentů a veřejnosti o matematiku, chemii a fyziky.

Děti se v rámci přednášek na univerzitě dostávají i za hranice přírodních věd. Letos zabrousily například do oblasti kriminalistiky. V rámci popularizačních seminářů se tak účastníci univerzity proměnili v pátrající detektivy.

Zájem dětí o přednášky dokládají kromě vysokého počtu absolventů i slova samotných účastníků. "Baví mě matematika i vlastivěda a s dětskou univerzitou jsem byla moc spokojená. Nejvíc se mi líbilo povídání o tom, jak vznikají ostrovy," prozradila například desetiletá Eliška Soukupová.

Podle všeho by měl projekt Univerzity dětského věku pokračovat i na podzim 2009. Univerzita by tak vstoupila již do svého třetího ročníku. Více informací o projektu naleznete na webových stránkách http://www.projektmedved.eu/UDV.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků