Francouzi jsou podle ní velcí byrokrati. "Co stanoví jeden úředník, může jiný rozhodnout úplně jinak. Stalo se nám to třeba v bance." Vyplatí se přijet nejméně týden před začátkem školního roku nebo stáže a všechno si vyřídit. Dobré je kontaktovat někoho, kdo ve stejném místě studoval před vámi.

"Zatímco v Česku máme v ročníku 70 studentů, ve Francii jich bylo tisíc," popisuje Monika rozdílné podmínky v Toulouse a na Univerzitě Karlově v Praze. I organizace zkoušek je jiná. "My se na zkoušky zapisujeme, ale tam je vypsán jeden termín a na ten prostě musíte přijít. Zkoušky byly písemné a zahraničním studentům naštěstí odpouštěli gramatické chyby."

Francouzštinu podle ní před nástupem do školy nikdo netestoval. Kdo chtěl, mohl absolvovat intenzivní kurz. Ideální je, pokud se na dané univerzitě studuje bohemistika.

"Rozhodně si pro začátek nezapomeňte přivézt nějakou hotovost, protože než si vyřídíte účet v bance a než vám na něj přijde první stipendium, chvíli to trvá," radí Monika. K penězům přibalte i očkovací průkaz. Jakkoli se to zdá podivné, bude se vám nejspíš hodit. "Součástí vstupních peripetií je i lékařská prohlídka, ke které je očkovací průkaz potřeba, což jsme nevěděli, a tak jsme si ho museli nechat složitě posílat." Přibalte si i peřinu nebo spacák. Slunná Francie je někdy pěkně mrazivá.

Pokud se rozhodnete procestovat Francii vlaky, vyplatí se pořídit si slevovou kartu (více na: www.alive.cz), která platí pro všechny studenty mladší 26 let.