Zápisné na univerzitu se pohybuje od 150 do 695 eur, na ekonomiku od 3 800 do 14 000 eur ročně.

Na francouzských vysokých školách ročně studuje zhruba tisícovka Čechů, a to buď šest měsíců nebo rok, samostatně nebo v rámci studijních programů. Láká je ekonomie a řízení podniku, politologie, medicína, společenské vědy i umělecké obory. Z univerzitních měst mají nejraději Paříž, Toulouse, Bourgogne a Strasburk. Zajímají je především prestižní vysoké školy, tzv. Grandes Ecoles.

Přibližně čtyři sta posluchačů ročně do Francie odcestuje prostřednictvím Erasmu. Dalších dvě stě lidí vyjíždí do Francie na profesní stáže, a to s programem Leonardo Da Vinci. Stovka ročně pak získá vládní stipendium a asi 300 odjede za vzděláním na vlastní náklady.

Levnější než v Anglii

"Francouzská vláda částečně podporuje státní univerzity a proto je tu vzdělání levnější než v Anglii," řekla Právu Marika Pecháčková z Francouzského institutu v Praze.

Studenti na státních univerzitách hradí každý rok poplatky za zápis. Pohybují se ve výši několika set eur. Výše zápisného závisí na tom, jaký typ školy posluchač navštěvuje - zda státní nebo soukromou, a jakému oboru se věnuje.

Roční zápisné na univerzitu nebo státní Grandes Écoles se může pohybovat od 150 do 695 eur podle různých programů (Licence - 150 eur, Master - 190 eur, Doctorat - 290 eur, inženýrské školy - 450 eur). Zápisné na Grandes Écoles ekonomicko-obchodního zaměření jsou vyšší, od 3800 do 14 000 eur ročně.

Za kolik sehnat bydlení

Za ubytování ve Francii vysokoškoláci zaplatí od 140 eur do 800 eur měsíčně. Pravděpodobně nejlevnější je bydlení přes Regionální ústředí pro univerzitní a sociální záležitosti (Centres régionaux des oeuvres universitaires et scolaires - CROUS).

Ceny se pohybují od 140 do 200 eur za měsíc. V některých městech, především pak v Paříži, je ale velmi těžké získat místo na koleji.

V posledních letech vznikají ve Francii soukromé studentské koleje. Do určité míry nahrazují nedostatek míst na univerzitních kolejích. Nabídka i ceny lůžek jsou dost rozdílné. V Paříži se může pohybovat od 400 do 800 eur, a v jiných oblastech od 300 do 700 eur.

Kdo si chce pronajmout soukromý pokoj nebo byt, musí složit kauci. Lze se ubytovat také v rodině, což je vhodnější spíš při kratších pobytech. Tady se měsíční nájem pohybuje mezi 300 a 700 eury v Paříži, mimo hlavní město je to zhruba polovina.

Zahraniční studenti mohou získat sociální přídavek na bydlení. Musí ale splnit určité podmínky. Předkládají zpravidla průkaz o povolení k pobytu a prokazují že pronajatý byt je zdravotně nezávadný a jeho výměra je alespoň 9 m2 na osobu. Výše vyměřené podpory pak závisí na rodinné situaci, výši příjmů a nájemného.

Orientační ceny v eurech
Ubytování od 150 eur
Stravování 230 eur
Doprava od 35 eur
Univerzitní potřeby 45 eur
Kultura a volný čas 50 eur
Bageta 0,50 euro
Máslo 1,30 euro
Balení čtyř jogurtů 1 euro
Stolní víno 2,50 euro
Káva v kavárně 2,50 - 3 euro
0,3 l piva 3 euro