Jádrem projektu je interaktivní počítačová hra, která přenese hráče do Afriky a pomůže jim blíže poznat životní podmínky jejich vrstevníků, kteří tam žijí. Do projektu budou zapojeny stovky škol v ČR. Projekt běží souběžně i v dalších evropských zemích a je podporován a spolufinancován Evropskou komisí.

„V roce 2010 proběhne mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice. Bude se hodně mluvit o tom, co se děje na fotbalových hřištích. Je třeba však mluvit i o tom, co se v Africe děje mimo hřiště. Proto podporuji projekt Šampióni pro Afriku,“ říká Zdeněk Grygera, reprezentant českého národního týmu a mediální tvář projektu.

Projekt Šampióni pro Afriku má mezinárodní charakter a bude realizován na školách nejen v České republice, ale i v Německu, Rakousku, Polsku, Španělsku a Itálii.

Žáci si vyzkouší, jak se v Africe žije

První fází projektu je dobrodružná počítačová hra, skrze kterou se žáci v rolích hlavních hrdinů přenesou přímo do prostředí Jihoafrické republiky. Tam se jim naskytne příležitost vyzkoušet si, jak se v této oblasti žije a jak by se zachovali v různých situacích, které zde přináší každodenní život.

O různých možnostech řešení problémů budou žáci diskutovat nejen během hry, ale také po ní. Díky učitelům se navíc budou moci dozvědět, jaká řešení jsou nejúčinnější a jaká by na druhou stranu nikam nevedla. Do diskuze se pak budou moci zapojit i na internetových platformách eTwinning a Facebook.

V druhé fázi projektu se týmy soutěžících zúčastní celorepublikové soutěže o nejlepší rozvojový projekt pod názvem „Šampióni ulice“. Soutěž bude rozdělena do čtyř kategorií podle toho, jaký druh projektu se účastníci rozhodnou zpracovávat. Hrát se bude samozřejmě o hodnotné ceny.

Další aktivitou v rámci projektu Šampióni pro Afriku bude návštěva mladých Jihoafričanů. Ti budou mít pro školy připravené workshopy, během kterých se žáci seznámí s jejich tradicemi, kulturou a mentalitou. Kromě workshopů budou probíhat i četné diskuze či ochutnávka tradičních národních pokrmů.

Závěrečné setkání: Afrika ve skutečných rozměrech

Vrcholem soutěže bude evropský meeting mladých ve Vídni, na kterém se sejdou nejaktivnější účastníci projektu a budou zde mít možnost vzájemně sdílet své nabyté zkušenosti i v mezinárodním měřítku.

„Problémů, na které chce projekt upozornit, je nemálo. Konkrétně v Jihoafrické republice je 5,5 milionů lidí infikováno virem HIV, v důsledku velké chudoby a nezaměstnanosti se zde vzmáhají početné násilnické gangy. Také mnoho dětí se kvůli násilí a zneužívání rozhodne raději žít na ulici, jen v Kapském Městě je jich odhadem 2000,“ říká Veronika Polívková, manažerka projektu Šampióni pro Afriku.

Již nyní probíhají na stránkách projektu www.sampioni.cz registrace, pomocí nichž si školy objednávají DVD balíčky s hrou. Během prosince jim pak budou zasílány kompletní výukové materiály včetně dobrodružné počítačové hry.