Když astronaut Feustel dával dohromady věci, které si přibalí do svého osobního balíčku na vesmírný let, rozhodl se oslovit Astronomický ústav Akademie věd ČR, aby mu vybral věc se vztahem k České republice. Američan tím chtěl dát najevo, že jeho život je spojen i s naší zemí. Tchýně Andrewa Feustela totiž pochází z Plzně.

Americký astronaut se rozhodl přibrat do svého osobního balíčku, který si s sebou bere na vesmírný let, i předmět vybraný Astronomickým ústavem AV ČR.

Volba českých badatelů nakonec padla na dílo významného českého spisovatele z 19. století Jana Nerudu, a balíček amerického spisovatele tak bude obsahovat anglický překlad Písní kosmických. Básnická sbírka má vztah k observatoři v Ondřejově, což je sídlo Astronomického ústavu.

Písně kosmické vybrali čeští vědci

"Jan Neruda byl kmotrem bratří Fričů, kteří ondřejovskou observatoř založili, a citace z Písní kosmických jsou uvedeny na freskách historické pracovny hvězdárny. Otázka Jana Nerudy Jsou-li tam žáby taky... se tak symbolicky dostane k dalekohledu, který je patrně doposud nejznámějším a nejúspěšnějším dalekohledem všech dob", vysvětlují zástupci Astronomického ústavu, proč vybrali právě Nerudovo dílo.

Po Feustelově návratu budou Písně kosmické, které se vydají s americkým astronautem na vesmírnou cestu, vystaveny veřejnosti. Podobně jako československá vlajka, kterou s sebou vzal astronaut s českými předky Eugene Cernan v roce 1972 na Měsíc.

Nejprve však Feustela čeká dlouhá cesta k Hubbleovu vesmírnému dalekohledu. Start posádky raketoplánu STS 125, který k vesmírnému teleskopu zamíří jako poslední, je naplánován na 11. května ve 20:01 našeho času.

O vesmírné misi raketoplánu STS 125, jíž se Feustel zúčastní, informovaly Novinky již minulý týden.