Opava má velice moderní způsob úhrady jízdného. Jízdenky na opavskou hromadnou dopravu se dají zakoupit buď přímo v automatech ve vozech MHD, nebo si můžete pořídit čipovou kartu s „elektronickou peněženkou“, díky které je jízdné výrazně výhodnější. S tou buď můžete jednorázově platit za jednotlivé jízdy, nebo může fungovat jako časová jízdenka na určité období. Její vystavení trvá 3 dny.

Studenti kromě fotografie, dokladu totožnosti a vyplněné smlouvy o vystavení elektronického peněžního prostředku při jejím vystavení donesou ještě potvrzení o studiu vyplněné školou. Za její vystavení se platí 115 korun. Slevu studenti mohou využívat pouze u časových jízdenek. Jednotlivá jízda stojí 12 korun, při platbě „elektronickou peněženkou“ jen 9,40. Časové jízdné je pro studenty za 165 korun na 30 dní a 446 korun na 90 dní.

Studentské organizace a akce

V Opavě funguje Asociace studentů a přátel Slezské univerzity, které pořádá například opavský majáles, ples univerzity nebo vydává almanach ArtemisiA, který obsahuje především poezii zdejších studentů. Slezská univerzita má i svůj Univerzitní sportovní klub, který organizuje například kurzy in-line bruslení, lyžařskou a snowboardovou školu nebo i kurzy letního kitingu. Také existuje opavská Kolejní liga ve fotbale.

Jak si přivydělat

V Opavě není tolik možností najít si brigádu jako ve větších městech. Při shánění přivýdělku ke studiu se musíte obrnit trpělivostí, protože na každé volné místo čeká několik dalších vysokoškoláků. Přesto se ale s trochou štěstí brigáda získat dá. Pokud nemáte čas nebo nervy na odepisování na inzeráty, je lepší využít některou personální agenturu.

O hledání brigády studentka Lucie říká: „Popravdě já už jsem se porozhlížela - bez úspěchu. Ale jen v supermarketech například. Nemyslím si ale že by se brigáda sehnat nedala. Jedna kamarádka hledala na internetu a brigádu našla vždy. Chce to hlavně hodně hledat a nevykašlat se na to.“

Opava je klidná i tepající studentským životem

Opava je krásné město se zajímavým historickým centrem. Mohla by se zdát poněkud ospalá a počty vysokoškolských studentů nedosahují nijak velkých čísel. Přesto tu studentský život vře. Studenti se scházejí při sportu i v rozličných restauračních zařízeních. Organizují si sami pro sebe rozličné naplnění studentského času.

Převzato z portálu Studentské městečko