Asociace profesionálních učitelů lyžování (APUL) každý rok vypisuje minimálně dva termíny týdenních kurzů, v nichž můžete získat základní povědomí o tom, jak učit a jestli vůbec jste lyžařsky dosti zdatní předávat své umění dále.

Letošní první výcvik začíná 28.3. ve Špindlerově Mlýně. Tento výcvik není jen týden námahy, ale i zábavy. Seznámíte se s mnoha novými lidmi různých oborů věku a vzdělání. Zkoušky se skládají ze tří částí. Hlavním předpokladem je znalost jednoho světového jazyka.

Jedná se nejčastěji o angličtinu či němčinu. Němčina, vzhledem k tomu, že má mnoho společných prvků s holandštinou je na českých horách velmi žádaná. Tento cizí jazyk upotřebíte hned v prvním okruhu zkoušky, kterým je metodický výstup před svou skupinou, se kterou celý týden trénujete. Hovoříte s nimi jako s dětmi nebo úplnými začátečníky. Snažíte se naučit základní prvky lyžování.

Teorie? Zdravověda, didaktika i historie 

Teoretickou část zvládne každý, kdo dává aspoň minimální pozor u večerních přednášek – trochu zdravovědy, didaktiky sjezdového lyžování, bezpečnosti při výuce a historie lyžování. Na závěr komisy ukážete, jak umíte pěkně plužit, zda zvládnete sesouvání šikmo svahem a přívratný oblouk a jedete s osvědčením a novými přáteli domů. Práci v jakékoli lyžařské škole kdekoli v Čechách pak není těžké sehnat.

Holandská klientela jezdí i v případě, že je kritický nedostatek sněhu. Přes den na svahu a večer se buď můžete připravovat do školy nebo se bavit s kolegy, kteří jsou povětšinou také studenti. Kdy a jak často chcete být na horách je též také jen čistě na vašem uvážení. Pokud chcete více informací o kurzech, které jsou i pro snowboarding, najdete je na internetových stránkách APULu.

Partnerem rubriky Vzdělávání je společnost Scio, organizátor Národních srovnávacích zkoušek, www.scio.cz.