Část akademické obce svolala protesty proti chystané návštěvě papeže Benedikta XVI. na římské univerzitě La Sapienza. Učitelé, studenti a umělci se ohradili proti přítomnosti nejvyššího představitele katolické církve na akademické půdě s tím, že církev odmítá respektovat vědecké poznatky.

S pomocí transparentů se snažili reprezentantovi Vatikánu naznačit, že věda je světskou záležitostí a papež by se od ní měl držet stranou. Univerzita byla přitom paradoxně založena jedním z papežových předchůdců Bonifácem VIII. v roce 1303.

Vatikán označil protesty za pokus o zavedení cenzury a papež Benedikt svoji návštěvu univerzity odvolal. Situaci se nepodařilo zachránit ani rektorovi Renatovi Guarinimu, jenž uvedl, že k protestu vůči papežovi se připojilo pouze zanedbatelné procento ze všech učitelů působících na univerzitě.

Protesty odmítl tisk i prezident
Přední italské deníky protipapežské protesty odsoudily. "Zvítězila karikatura laickosti, laickost radikalizující, vždy připravená být protiklerikální, která chce naslouchat jen vlastním názorům," napsal nejrozšířenější deník v zemi Corriere della Sera.

Levicově zaměřený deník La Repubblica dodal: "Papež, který je zároveň římským biskupem, nemůže v takové Itálii roku 2008 ani promluvit na univerzitě ve svém městě. Tento den zůstane navždy zapsán do paměti." Proti chování členů akademické obce se ohradil i italský prezident Giorgio Napolitano.

Podporu papežovi vyjádřili i katoličtí vysokoškolští studenti. Kardinál Camillo Ruini prohlásil, že protesty části akademické obce mu přípomínají studentské nepokoje, které ochromili v roce 1968 život na řadě západoevropských univerzit.