Hlavní obsah
Spisovatel George Orwell Foto: archív, Právo

Velký bratr tě sleduje

Na jaře roku 1949 George Orwell spokojeně odkládá pero. Román s pracovním názvem Poslední člověk v Evropě je hotový a brzy půjde do tisku. Orwell ale potřebuje údernější název, z Posledního člověka v Evropě se tak narychlo stává 1984. Jedno z nejzásadnějších literárních děl 20. století dnes slaví 62 let od svého vydání.

Spisovatel George Orwell Foto: archív, Právo
Velký bratr tě sleduje

Orwellův antiutopický román už 62 let uchvacuje čtenáře celého světa. Uchvacuje a zároveň nutí k zamyšlení. Jak to, že kniha, která vyšla v roce 1949, tak přesně dokázala předpovědět totalitní realitu několika zemí roku 1984? Jak je to možné, že fiktivní Oceánie je tak podobná Sovětskému svazu či KLDR?

Na sklonku první poloviny dvacátého století bylo již všem jasné, jakým směrem se bude Evropa nadále ubírat. Ani George Orwell nebyl výjimkou. Sám cítil ve třicátých letech obavy a strach z rozmáhajícího se nacistického Německa. Tyto předtuchy převedl na papír v románu Nadechnout se.

Trny v oku George Orwella

Poté ale upřel svou pozornost jiným směrem, na komunistickou Čína a Rusko. Země, které na oko pochodovali pod praporem svobody a vítězství a bitvu za bitvou upevňovali svou diktátorskou moc nad nic netušícím lidem.

V Orwellových myšlenkách se tak začal utvářet obraz temného a nepřirozeného světa, který vyústil ve výstražné a realisticky zdokumentované varování – román 1984. Na více než dvě stě stránkách líčí Orwell nejen osudy řadového obyvatele Oceánie Winstona Smithe, zaměstnance ministerstva s příhodným názvem Pravda, ale také neutěšenou situaci roku 1984.

Svět je kvůli zničující jaderné válce rozdělen na tři vládnoucí mocnosti. Oceánii (kterou tvoří obě Ameriky, atlantské ostrovy včetně Britských, Australasie a jižní část Afriky), Eurasii (severní část evropského a asijského území, od Portugalska po Behringovu úžinu) a Eastasii (Čína a země na jih od ní). Tyto tři superstráty jsou v té či oné kombinaci neustále ve válce a tak to trvá už pětadvacet let. Uměle udržovaná válka se stala běžností a také nástrojem propagandy. Mocenským a administrativním centrem Oceánie je Londýn.

Trable Winstona Smithe

Hlavní postava 1984 Winston Smith žije v Londýně, kde pracuje na ministerstvu Pravdy a je nevýrazným členem středního proudu. Díky Winstonovu vyprávění se dovídáme o katastrofálním stavu ekonomiky, zoufalé životní situaci lidí, vše prostupujícím udavačství, nebo cíleném ničení lidského myšlení. Smith popisuje svět, kde vládne absolutní totalita, kde společnosti vládne Strana a cokoli proti jejímu kolektivnímu myšlení je krutě trestáno. Odtud známý výrok Velký bratr tě sleduje! Heslo Strany zní: Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost: kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.

Winston Smith je zřejmě jediný, kdo neztratil rozum. I tak ale Winston přežívá takovým životem, jaký mu náleží. Ráno vstává, povinně se účastní rozcvičky, kterou předcvičuje nepříliš přívětivá paní v televizi, a utíká do práce, ve které tráví 12 hodin denně.
Přece jen ho ale něco od ostatních „slepých ovcí“ odlišuje. Uvnitř v mysli mu hlodá myšlenka, že něco není v pořádku.

Zajímavosti 8. června

Svátek: Medard

 

Významné události:

1950 proběhl vykonstruovaný proces s Miladou Horákovou a dalšími 12 obžalovanými, proces končí pro Horákovou trestem smrti

 1924 Mount Everest si vybral první lidské oběti, z výstupu na hřeben se nevrátili George Mallory a Andrew Irvin

Významná narození:

1962 Lukáš Vaculík (český filmový a divadelní herec, snímky Kamarád do deště, Láska z pasáže)

1983 Kim Clijstersová (belgická tenistka)

Winston chápe, na jakých všivých principech společnost funguje, její celou absurditu, uvědomuje si i každodenní překrucování minulosti. Dokáže Velký bratr zlomit i Winstonovu lidskou podstatu?

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků