Hlavní obsah
Model 2CV se vyráběl neuvěřitelných 42 let. Foto: Profimedia.cz

Před 21 lety vylétla poslední „kachna“

Bez přerušení se vyráběly neuvěřitelných 42 let, po světě se jich prodalo na čtyři milióny kusů a nesly označení Citroën 2CV. Pokud ale stále nevíte, o jakém automobilu je řeč, není divu. Do historie vešel model 2CV pod speciálním přízviskem kachna. Poslední „kachnička“ sjela z výrobní linky 27. července 1990.

Model 2CV se vyráběl neuvěřitelných 42 let. Foto: Profimedia.cz
Před 21 lety vylétla poslední „kachna“

„Půjde o vůz, který bude schopen přepravit čtyři urostlé venkovany v kloboucích a pytel brambor přes zorané pole, aniž by se při tom rozbilo jediné vejce v ošatce,“ tak údajně charakterizoval model 2CV před zahájením výroby viceprezident Citroënu Pierre-Joules Boulanger.

Je však pravděpodobné, že šlo pouze o úsměvný mýtus. Co ale jisté je, že v roce 1936 zahájili práci na 2CV konstruktér André Lefebre a designér Flaminio Bertoni. Projekt dostal pracovní název Tres Petite Voiture, Velmi malé auto, a jeho výsledkem byla o pár měsíců později právě „kachnička.“

Citroënu 2CV se kachna nepřezdívalo náhodou. Na vině bylo měkké odpružení kol, které zapříčiňovalo kolíbací pohyb tak typický pro tento vůz.

Modelu Citroën 2CV se po světě prodala na čtyři milióny kusů

Foto: Profimedia.cz

Kachna na stříbrném plátně

Populární automobil si vysloužil i jiný přívlastek. Vůz, který motorizoval Francii, i tak se 2CV říkalo. Bez přerušení se vyráběl dlouhých 42 let. Poslední exemplář kachničky sjel z montážních linek tovární haly Citroënu v portugalském městě Manguealde 27. července 1990.

Kachna se proslavila také na filmovém plátně. V bondovce Jen pro tvé oči (Přísně tajné) z roku 1981 se v ní proháněla bond-girl Melinda Havelock a vidět byl 2CV i v populární sérii o četníkovi ze Saint Tropez, kde titulní roli ztvárnil Louis de Funes.

První prototyp kachny vznikl už v roce 1937. Bohužel, zůstalo jen u prototypu, ke slovu se totiž dostala druhá světová válka, která vývoj konstrukce 2CV zastavila. Rozpracovaná auta byla poschovávána po celé Francii a práce na jejich dokončení byly znovu zahájeny až v roce 1946.

Model 2CV kachna během Tour de France

Foto: Profimedia.cz

Z nuly na sto za jeden den

V celé své kráse a nevšednosti se kachna poprvé představila začátkem října roku 1948 na prestižním autosalonu v Paříži.

Přestože se s úsměvem tradovalo, že kachna tvoří jen čtyři kola pod parapletem (díky specifické látkové střeše) a zrychlení z nuly na sto zvládne za pouhý jeden den, zůstala populární i v 70. a 80. letech.

Nízká cena, rozumné provozní náklady a především unikátní retro design, to vše byly aspekty, proč se kachnička vyráběla až do roku 1990.

Zajímavosti 27. července

Svátek: Věroslav

 

Významné události:

1840 karlovarský lékárník a obchodník Jan Vítus Becher vymyslel recepturu legendární Becherovky

1983 v Praze Uhříněvsi byla naměřena historicky nejvyšší teplota v ČR, měla hodnotu 40,2 stupně Celsia

1995 ve věku 52 let zemřel legendární československý brankář Vladimír Dzurilla, osudnou se mu stala srdeční zástava

 

 Významná narození:

1969 Pavel Hapal (úspěšný český fotbalista a v současnosti trenér MŠK Žilina)

1977 Jonathan Rhys Meyers (irský filmový herec, snímky Matchpoint a seriál Tudorovci)

 

O 12 let později, v roce 2002, se Citroën pokusil obnovit slávu kachničky modelem 2C3. Srdce věrných fanoušků a vyznavačů houpavé jízdy však navždy bude patřit originálu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků