Skauting si se svými pravidly a ideály cestu k mladým našel také díky literatuře. Největší zásluhy na jeho propagaci měl legendární spisovatel Jaroslav Foglar.

„Přátelství je to nejcennější, co člověk může v životě získat. Na skautu se takto bohatne pořád,“ pronesl na adresu junáctví Foglar.

Pro autora Rychlých šípů, knižního seriálu o Hoších od Bobří řeky nebo trilogie Záhada hlavolamu, Tajemství Velkého Vonta a Stínadla se bouří byl skauting srdeční záležitostí. Pod přezdívkou Jestřáb vedl Foglar po celý život junácký oddíl Pražskou dvojku.

Inspirace Baden-Powellem

Za zakladatele skautingu v českých zemích je považován Antonín Benjamin Svojsík, kterému byl vzorem vojenský generál Robert Baden-Powell. Tento Angličan skauting v roce 1906 na Britských ostrovech založil a vytyčil směr, kterým se bude ubírat.

„Posláním skautingu je podporovat rozvoj osobnosti u dětí a mladistvých. Cílem pak připravenost jedince plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě, celé lidské společenství nevyjímaje,“ shrnul základní myšlenky Baden-Powell.

Významný vliv na Svojsíka měl i americký přírodovědec, malíř a spisovatel E. T. Seton, zakladatel woodcraftingu, obdoby skautingu v USA.

Svojsík se se skautingem seznámil v roce 1910, naprosto mu propadl a už o rok později se o prázdninách vydal do Anglie, místa jeho vzniku. Vrátil se nadšený a ne sám. Z Anglie si jako pomocníka přivezl Baden-Powellovu knihu Scouting for boys.

Jiří Wolker

Jiří Wolker byl už na prvním Svojsíkově skautském táboře

FOTO: ČTK

Na táboře s Jiřím Wolkerem

Záhy si ale uvědomil, že není možné přesně přenést anglický skauting do českých poměrů. Knihu Scouting for boys proto nikdy v češtině nevydal, skauting ale v Čechách založil. Od toho anglického se český skauting lišil v několika aspektech. Vlivem amerického woodcraftu kladl větší důraz na pobyt v přírodě a na národní cítění. Naopak menší důraz byl kladen na duchovní a náboženské základy.

Historie českého skautingu se začala psát v létě roku 1911, kdy Svojsík založil první skautský oddíl. O rok později pak vydal knihu Základy junáctví, do které přispěly i významné osobnosti té doby jako Jirásek, Masaryk, Rais nebo Guth-Jarkovský. Obálku pak knížce nakreslil Mikoláš Aleš.

Ve stejném roce 1912 Svojsík uspořádal u hradu Lipnice první skautský tábor. Měl 13 účastníků, mezi kterými nechyběl ani pozdější básník a člen Devětsilu Jiří Wolker.

Wolker pak jezdil i na další ročníky tábora a svým pobytům zde později věnoval útlou knížečku Skautský deník.

Hrob Antonína Benjamina Svojsíka na pražském Vyšehradu

Hrob Antonína Benjamina Svojsíka na pražském Vyšehradě


Jednou skautem, napořád skautem

Skauting se stával stále více populárním, čemuž napomohlo i vydávání časopisu Junák od roku 1915. Jeho šéfredaktorem byl samozřejmě opět Svojsík. V té době už také plně fungoval první oficiální skautský spolek Junák- český skaut.

Později vznikaly nové skautské organizace, které se ale vlivem hrozby fašismu sjednotily. Stalo se tak v roce 1938 kdy vznikl Junák – svaz skautů a skautek RČS.

V témže roce ale český skauting o svého zakladatele přišel. Antonín Benjamin Svojsík v srpnu roku 1938 po návratu z Ruska měl zdravotní komplikace doprovázené vysokými horečkami a zemřel na zápal plic.

Svojsík zůstal věrný svému životnímu mottu. To znělo: “Jednou skaut, napořád skaut.“