Dalším z řady literátů, kteří kouzlu psacích strojů Olivetti podlehli, byl americký dramatik Tennessee Williams.

Autor psychologického dramatu Tramvaj do stanice Touha či tragikomedie Kočka na rozpálené plechové střeše si zamiloval psací stroj Olivetti Underwood Studio 44.

Spojení s Telecom Italia

Italská společnost Olivetti se proslavila především výrobou legendárních psacích strojů, později také kalkulaček a kancelářské techniky. V současnosti vyrábí specializovanou elektroniku pro banky, pošty a jiné finanční instituce.

Zlatou érou firmy se stala 80. léta. To byla značka Olivetti synonymem pro naprostou dominanci na trhu s počítači. Bohužel, o pár let později skončil rozlet tvrdým pádem.

Kritickým rokem pro firmu se stal rok 1997. Tehdy byla firma nucena prodat svůj nejvýdělečnější sektor, divizi osobních počítačů. Firma ale svoji klinickou smrt přežila a před pěti lety dokonce pohltila telekomunikační gigant Telecom Italia.

Zakladatelem úspěšné firmy byl italský inženýr Camillo Olivetti.

Olivetti se narodil 13. srpna 1868 v malém městečku Ivrea nedaleko průmyslového Turína. V roce 1891 vystudoval turínskou polytechniku a po ukončení studia odjel na stáž do Spojených států amerických. V USA strávil několik měsíců i na slavné Stanfordově univerzitě.

Zeměměřičské začátky

Po svém návratu do Itálie založil Olivetti svou první společnost. Firma nesla název C.G.S. (Centimetr Gram Sekunda) a vyráběla elektrické měřicí přístroje.

Olivettiho ale poháněla touha jiného než zeměměřičského ražení. Měl sen vyrobit čistě italský psací stroj. Proto založil firmu "Ing. C. Olivetti e C.", která začala vyrábět psací stroje, vrcholnou kancelářskou techniku té doby.

Během prvních let Olivetti začínal s pouhou dvacítkou zaměstnanců. Všechny ale osobně vyškolil a zpočátku výroba čítala 20 strojů týdně. Firma se slibně rozvíjela, pak se ale ke slovu dostala první světová válka a Olivetti byl nucen přeorientovat se na zbrojní výrobu.

Po skončení bojů se ale firma opět vrátila k psacím strojům a koncem 20. let už Olivetti produkoval 13 tisíc psacích strojů ročně. Pobočky Olivetti se objevily ve Španělsku, Belgii, Argentině a řadě dalších zemí v Evropě i Americe.

V roce 1932 převzal otěže firmy Camillův syn Adriano, který rozšířil výrobní program společnosti. Za jeho vedení Olivetti začala produkovat také dálnopisy, kalkulačky nebo kancelářský nábytek.

Dalšího růstu firmy, který přišel po skončení druhé světové války, se ale Camillo Olivetti už nedočkal, zemřel v prosinci 1943.