Lid versus Larry Flint, Tenká červená linie, Tahle země není pro starý, Neslušný návrh, Když se setmí, Sedm životů nebo 2012. To jsou jen některé filmy, ve kterých Woody Harrelson ztvárnil některou z rolí.

Woody Harrelson se narodil 23. července 1961 v texaském městě Midland Charlesi Voyd Harrelsonovi a Dianě Lou Oswaldové. Bohužel, když byly Woodymu tři roky, rodiče se rozvedli. Na vině bylo Charlesovo nevšední povolání, byl profesionálním nájemním vrahem. Za vraždu byl dvakrát odsouzen a většinu synova dětství prožil ve vězení.

„Charlesova minulost zle ovlivňuje Woodyho přítomnost i chování,“ často prý říkala Woodyho hluboce věřící matka Diana a v roce 1964 se odhodlala k radikálnímu kroku. S Charlesem se rozvedla a Woodyho i jeho dva bratry Jordana a Bretta začala vychovávat sama.

Woodyho vedla k herectví, Brett se stal motocyklovým závodníkem.

Woody Harrelson dnes slaví 50. narozeniny

Woody Harrelson dnes slaví 50. narozeniny.

FOTO: fotobanka Profimedia

Žhavá noc v Tijuaně

Střední školu Woody navštěvoval v Lebanonu, později ale přestoupil na Hannover College v Indianě. Po svém absolutoriu v roce 1986 se přestěhoval do New Yorku, kde se naplno začal věnovat svému koníčku - herectví.

Debutoval v autobiografické hře Neila Simona Biloxy Blues, do povědomí fanoušků se zapsal jako srandovní barman Woody Boyd v televizním seriálu Cheers. Za tuto roli si odnesl i dvě ceny, American Comedy Award (1987) a Emy (1989).

Skutečný Larry Flint, zakladatel lehtivého časopisu Hustler

Skutečný Larry Flint, zakladatel lechtivého časopisu Hustler

FOTO: fotobanka Profimedia

S dcerou dramatika Neila Simona Nancy byl Harrelson i krátce ženatý. Spontánně se vzali v roce 1985 po bouřlivé alkoholové noci v Tijuaně. Hned druhý den po vystřízlivění se chtěli nechat rozvést. Jelikož byl ale úřad v neděli zavřený, zůstali svoji ještě dalších deset měsíců.

V roli zakladatele Hustleru

Na výsluní popularity Harrelsona vynesly dvě postavy mírně kontroverzních hrdinů. V kriminálním dramatu Olivera Stonea Takoví normální zabijáci ztvárnil psychopatického masového vraha s vlídným jménem Mickeyho a filmovou hvězdou se stal ve filmu Miloše Formana Lid versus Larry Flint.


Woody Harrelson ve filmu Miloše Formana Lid versus Larry Flint

FOTO: fotobanka Profimedia

Za roli zakladatele lehtivého časopisu Hustler získal v roce 1996 nominaci na Oscara i na Zlatý Glóbus.

Harrelson je dlouholetým bojovníkem za legalizaci marihuany a hašiše v USA. V červnu roku 1996 byl v Kentucky zatčen poté, co symbolicky zasadil čtyři semínka marihuany. Je i vlastníkem firmy Hempstead, která vyrábí konopné látky a přísady do šampónů.

Známý je i Harrelsonův boj za ochranu životního prostředí. Jednou vylezl na sanfranciský Golden Gate Bridge, aby na něm rozvinul transparent s nápisem „Hurwitzi. Nejsou starobylé sekvoje vzácnější než zlato?“ To vše jako protest proti dřevozpracovateli Charlesi Hurwitzovi, který prohlásil: „Kdo má zlato, má moc.“

Harrelson, který je etickým veganem, byl v roce 1999 hostem MFF v Karlových Varech, kde uvedl svůj western Hi-Lo Country.

Dnes Woody Harrelson slaví 50. narozeniny.