Bikini a bikiny. Dvě téměř stejná slova, která ovšem vyjadřují něco naprosto odlišného. První označuje atol v Tichém oceánu, druhé populární dvojdílné dámské plavky. Avšak něco společného přece jen mají.

Dne 5. července 1946, na módní přehlídce v Paříži představil inženýr Louis Réard svůj unikátní model dámských plavek. A našel pro ně i úderný slogan, bikiny - menší než nejmenší plavky na světě.

Tímto heslem Réerd narážel na svého předchůdce, návrháře Jacquese Heima. Ten zhruba o tři měsíce dříve předvedl módní veřejnosti také dvojdílné plavky s heslem „nejmenší plavky na světě“ a s výstižným názvem „Atome“.

Do povědomí módní veřejnosti se ale zapsal jen pozdější Réardův prototyp.

Výbuch ve světě módy

Název bikini nevznikl náhodou. Louis Réard pojmenoval svoje plavky podle atolu Bikini, na kterém čtyři dny před jeho módní přehlídkou proběhl americký jaderný pokus. A právě i jeho revoluční dámské plavky měly symbolizovat „atomový výbuch“ ve světě plážové módy. A to se podařilo. Plavky se totiž sestávaly jen z trojúhelníkových dílů podprsenky bez výztuže a miniaturních šňůrkových kalhotek.

Bikiny sluší všem ženám

FOTO: fotobanka Profimedia

Cestu na módní výsluní i k oblibě u žen ale bikiny snadnou neměly. Model to byl na tehdejší dobu natolik pobuřující, že jeho autor dlouho nemohl najít žádnou odvážnou modelku, která by byla ochotna plavky předvádět.

Nakonec se v dnes natolik oblíbených bikinách prošla po předváděcím molu v pařížských lázních Piscine Molitor striptýzová tanečnice Micheline Bernardiniová. Vyvolala tak značné pobouření u puritánských žen a euforii u pánského osazenstva.

Bikiny Brigitte Bardotové

Až do konce 40. let a ani na počátku let 50. se bikiny ještě žádné popularity a zájmu těšit nemohly. Klíčový zvrat nastal teprve v roce 1957, kdy se v bikách ukázala francouzská filmová hvězda a sexuální symbol té doby Brigitte Bardotová. Stalo se tak ve filmu „A bůh stvořil ženu“, který Brigitte Bardotová natočila se svým prvním manželem Rogerem Vadimem.

Největší boom bikin nastal v 90. letech minulého století. To zmizely z velké části zábrany, předsudky a zmnohonásobilo se i množství tvarů, střihů a hlavně materiálů. A obrovský boom trvá dodnes, stačí navštívit jakékoli koupaliště a přesvědčit se.