Stephen Baldwin se narodil 12. května 1966 v New Yorku ve Spojených státech amerických. Je ze šesti sourozenců, má tři bratry a dvě sestry. Jeho bratři jsou také filmoví herci. Alec Baldwin je hvězdou seriálu Studio 30 Rock, naposledy byl viděn ve snímku Nějak se to komplikuje.

Střední školu studoval na Berner High School, kde se ukázalo, jaký má hlas, stal se operním pěvcem. Po jejím ukončení nastoupil na American Academy of Dramatic Arts. Začal v divadle, kde debutoval po boku Daryl Hannahové ve hře Out of America. V televizi začal malými rolemi, ukázal se v show Kate a AllieRodinné vazby. První významná role přišla roku 1988, když si zahrál v Bestii.

Bratři Baldwinovi zleva: Billy Baldwin, Stephen Baldwin, Alec Baldwin a Daniel Baldwin

FOTO: fotobanka Profimedia

Popularitu mi ale přinesla až role mladého Buffala Billa v televizním westernovém seriálu z roku 1989 Mladí jezdci. Děj se odehrává před americkou občanskou válkou. Hlavními hrdiny jsou kluci z Pony Expressu, který byl založen bývalým texaským rančerem. Doručovatelé poštovních zásilek na koni se stali hrdiny nové doby, všichni je milovali.

Do podvědomí diváků z celého světa se Stephen Baldwin dostal teprve postavou lehkomyslného studenta ekonomie Stuarta, jehož dva noví spolubydlící na koleji, dívka a kluk, s ním vytvořili zmatený milostný trojúhelník. Snímek se stal úspěšnou milostnou komedií pod názvem Švédská trojka z roku 1994.

Švédská trojka (1994)

FOTO: fotobanka Profimedia

Obvyklí podezřelí (1995)

FOTO: fotobanka Profimedia

O rok později si zahrál ve filmu Obvyklí podezřelí, vedle sebe už měl i zvučná jména jako Gabriel Byrne nebo Kevin Spacey. Jedná se o mysteriózní krimi thriller. V přístavu se objeví loď plná mrtvol, podezřelých je hned několik. Policie prověřuje každou stopu, vyslýchá obviněné, vše je ale stále komplikovanější.

Stephen Baldwin je znám také jako Barney Rubble, nejlepší kamarád Freda Flintstonea, ve snímku Flintstoneovi 2-Viva Rock Vegas. I když je film pojmenován číslicí dvě, vypráví příběh právě dvou jeřábníků, kteří jedou oslavovat úspěšné zakončení akademie a při té příležitosti se seznámí se servírkou Betty a bohatou dcerkou Wilmou.

Flintstoneovi 2 - Viva Rock Vegas (2000)

FOTO: fotobanka Profimedia

Posledními snímky Stephana Baldwina jsou kriminální thrillery, které většinou skončily jako béčkové. Známý film Žralok v Benátkách propadl na všech frontách. Vypráví o archeologovi Davidovi, který se vydává do italského města hledat otce, jenž záhadně zmizel. Stopy ho zavedou až k pokladu Medicejských a mafiánovi Clemenzovi. Ten, aby zabránil hledačům pokladů najít ten jeho, vypustí do benátských kanálů lidožravé žraloky.

Jeho první a jedinou životní láskou se stala Brazilka Kennye, kterou potkal na autobusové zastávce v rušném New Yorku. Stala se jeho manažerkou, manželkou a matkou jejich dcer Aliai a Haileyi. Společně žijí na ranči v Tusconu ve státě Arizona.