Vesmírná loď Mercury-Redstone 3 se do kosmu podívala 5. května roku 1961, posádku tvořil Američan Alan Shepard. Kabina lodi byla pojmenována Freedom 7, tedy „Svoboda.“ Už v lednu byli vybráni tři kosmonauti, Gus Grissom, John Glenn a Alan Shepard, kteří splňovali kritéria pro let do vesmíru.

Alan Shepard byl vybrán teprve koncem dubna jako pilot číslo jedna. Let se měl původně uskutečnit 2. května, ale kvůli nepříznivému počasí byl odložen o tři dny. Vesmírná loď Mercury-Redstone 3 odstartovala ve 14 hodin a 34 minut místního času. Celých pětačtyřicet miliónů amerických diváků napjatě sledovalo u televizních obrazovek živé vysílání startu rakety.

Jediný pilot americké lodi Mercury-Redstone 3

FOTO: NASA

Po patnácti minutách letu dopadl Alan Shepard do oceánu

FOTO: NASA

Jméno Alan Shepard je ve Spojených státech amerických velmi známé. Nejen, že se jedná o prvního amerického astronauta, který letěl do vesmíru, ale byl také členem posádky známé lodi Apollo 14. Byl pátým člověkem na světě, který vkročil na Měsíc. Po úspěšném letu Mercury-Redstone 3 byl Shepard jmenován kapitánem mise Mercury-Atlas 10, let byl však zrušen.

Americký let do kosmu s pilotem na palubě se v dějinách ničím významným nezapsal. Důležitý byl především pro vývoj v NASA, která i přesto, že ztratila prvenství prvního člověka ve vesmíru, posbírala více prvních míst i nej než Sovětský svaz.