Eddie Murphy se narodil 3. dubna 1961 v New Yorku v USA, v části Brooklyn. Otec zemřel, ještě když byl Eddie malý chlapec. Matka se ale znova provdala, Eddie měl tak vlastní sestru i bratra a k nim přibyl ještě nevlastní bratr. Talent komika a exhibice se u Eddieho projevil velmi brzy, už v patnácti letech napsal a sám propagoval krátkou hru v místních barech. Brzy na to začal vystupovat v klubech a stal se z něj velmi známý stand-up komik.

Na první nabídku nemusel moc dlouho čekat. Už v roce 1975 mu byla nabídnuta role v Saturday Night Live. Sláva televizní show začala upadat, Eddie Murphy ji ale zachránil a stal se také prvním jejím hercem, kterému na základě výkonů v TV show byla nabídnuta filmová role. Po něm takovou šanci dostali další, jako Ben Stiller nebo Adam Sandler.

48 hodin (1982)

48 hodin (1982)

FOTO: fotobanka Profimedia

Policajt v Beverly Hills III (1994)

Policajt v Beverly Hills III (1994)

FOTO: fotobanka Profimedia

Roku 1982 si mladý Murphy zahrál v prvním celovečerním filmu a hned s hvězdou Nickem Noltem. Snímek 48 hodin kritici vychválili a Eddie odstartoval svou kariéru filmové hvězdy. Není se čemu divit, že po dalším strhujícím výkonu v Záměně a následně v Policajtovi v Beverly Hills se rozhodl svou kariéru u Saturday Night Live skončit. Známý detektiv Axel Foley odstartoval novou éru akční komedie. Hláškující policista si získal srdce každého z nás, Eddie se v této roli objevil hned třikrát a na další jízdu se chystá už roku 2014, kdy do kin vtrhne díl čtvrtý.

Sbírá glóby i maliny

Eddie Murphy je znám především svými komediálními rolemi, ať už v čisté komedii, akční komedii nebo romantické komedii. Objevil se ale také ve vážnějších rolích, jednou takovou je ztvárnění Jamesa ‘Thunder‘ Earlyho v hudebním dramatu Dreamgirls, za kterou si vysloužil Zlatý glóbus a nominaci na Oscara a další ocenění.

Dreamgirls (2006)

Dreamgirls (2006)

FOTO: fotobanka Profimedia

Zamilovaný profesor (1996)

Zamilovaný profesor (1996)

FOTO: fotobanka Profimedia

Murphy je znám tím, že rád hraje více rolí v jednom filmu, jako ve snímcích Zamilovaný profesor nebo Norbit. Za snímek Norbit si vysloužil několik nominací na Zlatou malinu a některé i proměnil. Další jeho oblíbenou hereckou profesí je i dabování. Nejznámější postavy, kterým Eddie propůjčil svůj hlas, jsou drak Mušu z disneyovské Legendy o Mulan a Oslík z filmové série Shrek, za kterého obdržel i cenu Kids Choice Awards.

Posledním Murphyho filmem, který doputoval i na plátna kinosálů, bylo komediální sci-fi Seznamte se s Davem. Eddie má zde dvojroli. Představuje mimozemskou raketu vypadající jako člověk, musí se na Zemi chovat přirozeně, zevnitř je řízen malými mimozemšťany, z nichž jeden je opět Eddie Murphy, a ten chce zabránit zničení planety Země. Film se stal propadákem, z rozpočtu 60 miliónů se produkci vrátilo „pouhých“ 50 miliónů.

Mezi vyčnívající snímky filmografie amerického herce patří Upír z Brooklynu. I když ne zase tak jednoznačně, opět se jedná o romantickou komedii, tentokrát však obohacenou o příznak hororová. Upír Maxmilián připlouvá do newyorského přístavu, aby zachránil svůj druh, je totiž posledním upírem na světě. Jeho družkou se však má stát krásná policistka, kterou sice život s šarmantním Maxmiliánem láká, ale zároveň si uvědomuje, co by znamenalo stát se upírem.

Dr. Dolittle (1998)

Dr. Dolittle (1998)

FOTO: fotobanka Profimedia

Roku 2014 má do kin vtrhnout nejspíš poslední šance Eddieho Murphyho snímek Policajt v Beverly Hills 4. Detektiv Axel Fowly se vrací, jestli to ale bude návrat s fanfárami nebo posměšný, to se fanoušci brooklynského komika dozvědí až za tři roky.