Susan se narodila v Blackburnu ve Skotsku 1. dubna 1961 jako nejmladší z deseti dětí. Otec Patrick Boyle byl horníkem, veterán druhé světové války, ale také zpěvákem vlastní kapely the Bishop’s Blaize, matka Bridget byla zase textařkou v manželově kapele. Muziku má tedy Susan v krvi. Narodila se, když bylo matce už 47 let, a protože byl porod velmi těžký a Susan se na krátkou chvíli nedostalo kyslíku, mělo to za následek problémy ve škole.

Susan Boyleová dokončila školu s nízkou kvalifikací, zaměstnání si našla jako pomocná síla v kuchyni státní školy. Když sourozenci odešli „z domu,“ Susan zůstala s rodiči sama. Starala se o ně do jejich smrti. Otec zemřel už v roce 1990, matka roku 2007 v požehnaném věku 91 let. Susan neměla přátele, byla sama. Soused vypověděl, že když jí zemřela matka, Susan čtyři dny nevyšla z domu, nereagovala na klepání ani telefonáty.

Susan docházela do místního kostela v Blackburnu, sama byla římskou katoličkou. Zpívala ve sboru, stala se dobrovolnicí, navštěvovala starší členy kostela v jejich domovech. Susanin život byl jen rutina a zpěv. Její zpěvácká zkušenost tak zahrnovala pouze kostelní sbor a příležitostné karaoke v místních barech a hospodách. Ve Velké Británii pomalu začínal druhý ročník soutěže Britain’s Got Talent (Británie má talent). Susan se po jejím zhlédnutí rozhodla, že do příštího ročníku se přihlásí, což se stalo prvním veřejným sólovým vystoupením Susan Boylové.

Nikdo jí nevěřil

Za života rodičů neměla Susan čas myslet na sebe a na svůj sen stát se zpěvačkou. Na přelomu roku 2008 a 2009 se zúčastnila předvýběrového řízení do třetího ročníku Britain’s Got Talent ve skotském městě Glasgow. Susan úspěšně prošla a mohla se začít připravovat na své první vystoupení před skutečnou porotou a diváky, které jí čekalo 11. dubna 2009.

Video

Susan Boyleová na Britain's Got Talent 2009

Susan se představila porotě složené ze Simona Cowella, Amandy Holdenové a Pierse Morgana jako osmačtyřicetiletá žena, která nebyla nikdy políbena a žijící na malé vesnici ve Skotsku. Celý sál, včetně poroty, ji odsoudil podle jejího vzhledu. Neupravená žena středního věku všem oznámila, že jejím snem je být slavná a úspěšná jako britská muzikálová zpěvačka Elaine Paigeová. Záběry na publikum, které jen kroutilo očima a vytvářelo směšné grimasy, donutilo nejednoho diváka zachovat se v tu chvíli stejně.

Susan Boylová řekla, že zazpívá známou píseň I Dreamed a Dream z muzikálu Bídníci. Zazněly první tóny, Susan otevřela ústa a náhle nezbývalo všem přítomným nic jiného, než úžasem otevřít pusu a sypat si popel na hlavu. Z fleku odzpívat, bez pořádné zpěvácké průpravy, tak náročnou píseň dokáže jen málo skutečných zpěvaček, a Susan Boyleová se náhle mezi ně zařadila.

Susan nemusela píseň ani dozpívat a už si získala srdce každého v sále a stand-up ovace po prvních pár slovech písně. Dozpívala, otočila se doslova na podpatku a chystala se odejít z pódia, zadrželi ji až moderátoři. Nikoho nepřekvapilo, že jí porota poslala dál a že se za nedlouho objevila i ve finále, až na Susan. Ta byla šokována a nečekala to, takový úspěch snášela jen velmi ztěžka.

Vysnila si svůj sen

Susan Boyleová měla fanoušky v každém koutě Velké Británie, ale i přesto ji porazila taneční skupina Diversity, ale jen o pouhých 4,7 procenta hlasů. Na její finále se na pozvání dvou porotců přiletěla  podívat i Demi Mooreová, která celý Susanin životní příběh sledovala v televizi. I když Susan vlastně v soutěži prohrála, dnes si Diversity nikdo nepamatuje, ale Susan? Vystupuje, vydává nová alba, zpívá duety se slavnými zpěváky a zpěvačky, mezi které se řadí i Susanin idol, Elaine Paigeová, s níž si půl roku po finále v Britain’s Got Talent zazpívala I Know Him so Well.

Susan Boyleová se připravuje na vystoupení v televizní show The Morning před Vánocemi roku 2010

Susan Boyleová se připravuje na vystoupení v televizní show The Morning před Vánocemi roku 2010

FOTO: fotobanka Profimedia

Ze Susan se stala hvězda doslova přes noc. Všichni ji milovali, dokázala nejedno tvrdé srdce rozehřát. Navštívila dokonce Prahu, když se rozhodla, že své první album natočí s Českým symfonickým orchestrem. Českou republiku tak navštívila už v červnu roku 2009.

Album Susan Boyleové se dotočilo teprve v roce 2010, objevilo se tak na listině nominovaných alb roku 2010 na cenu Grammy v kategorii nejlepší popové album. K její nominaci tak přispěl i Český symfonický orchestr, který se stal jediným českým zástupcem v hlavních nominacích na prestižní hudební ocenění. V dané kategorii nakonec zvítězila opět Lady Gaga s albem The Fame Monster.