Vlastním jménem Thomas Lanier Williams se narodil 26. března 1911 ve státě Mississippi ve Spojených státech amerických. Rodiče Edwina a Cornelius upřednostňovali Tennesseeho mladšího bratra, který byl silnější a mohutnější, otec si myslel, že je Tennessee zženštilý. Střední školu navštěvoval ve státě Missouri, kam se celá rodina přestěhovala v jeho sedmi letech. Nejblíž měl Tennessee ke své sestře Rose, které byla diagnostikována schizofrenie už v útlém věku, většinu svého života tak strávila v psychiatrické léčebně.

Už v šestnácti letech vyhrál třetí místo v psaní za esej Může být dobrá žena dobrým sportem?, která byla publikována v místních novinách Smart Set. Po střední nastoupil na Univerzitu v Missouri, poté pokračoval ve studiu na Univerzitě ve Washingtonu, kde napsal hru Me Vaysha. Titul získal ale až na Univerzitě v Iowě v roce 1938, zde napsal drama Jarní bouři.

První cena, a rovnou od kritiků na Brodwayi

Ihned po škole se začal Williamsův sen pomalu naplňovat. V roce 1939 získal Rockefellerův Grant v hodnotě 1000 dolarů, do roka byla jeho hra Bitva andělů představena v Bostonu, kde diváky nebyla příliš kladně přijata. O pár let později ale stejnou hru přepracoval a uvedl ji rovnou v New Yorku, kde se stala úspěšnou.

Na počátku 40. let se Williams přestěhoval do New Orleans, aby psal pro Works Progress Administration, agenturu, která podporovala a pomohla mnoha umělcům přežít hospodářskou krizi v USA. Tennessee zde žil na 722 Toulouse Street ve francouzské čtvrti, kterou použil jako inspiraci ve své hře Vieux Carreé z roku 1977. Dnes je tato budova součástí Historické kolekce New Orleans.

Hra Kočka na rozpálené plechové střeše se hraje po celém světě. Na snímku je její představení v Moskvě.

Hra Kočka na rozpálené plechové střeše se hraje po celém světě. Na snímku je její představení v Moskvě v roce 1988.

FOTO: fotobanka Profimedia

Ocenění Kennedy Center Honors od roku 1978 každoročně obdrží ti umělci, kteří se nějak významně zasadili o rozvoj americké kultury. Mezi prvními oceněnými byl i Tennessee Williams (uprostřed), který jej získal za přínos divadlu.

Ocenění Kennedy Center Honors od roku 1978 každoročně obdrží ti umělci, kteří se nějak významně zasadili o rozvoj americké kultury. Mezi prvními oceněnými byl i Tennessee Williams (uprostřed), který jej získal za přínos divadlu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Od roku 1944 měl už štěstí s každou hrou. Skleněný zvěřinec byl představen v Chicagu a setkal se s takovým úspěchem, že se Tennessee Williams rozhodl odjet s tímto dramatem do New Yorku na Broadway. Hra vypráví příběh zmrzačené dívky Laury, která na krátkou chvíli poznává cit lásky, i když je koupený, je tam role i bratra Laury Toma. Diváci dodnes věří, že Williams dosadil do hry vlastní rodinné vztahy. Skleněný zvěřinec vyhrál cenu newyorských kritiků Nejlepší hra sezóny.

Tramvaj do stanice Pulitzer

Následovala jedna z Tenesseeho nejznámějších her Tramvaj do stanice touha z roku 1947. Psychologické drama o ženě, která čelí samotě a strachu ze stárnutí. Williams za hru získal první Pulitzerovu cenu a o pár let později bylo drama i zfilmováno a bylo nominováno na 12 Oscarů, z nichž čtyři film proměnil – nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli a nejlepší výprava černobílého filmu. Do filmu byli obsazeni divadelní herci z New Yorku na Brodwayi, kde hráli ve stejnojmenné hře.

Další dramata Léto a dým, Římské jaro paní Stoneové, Tetovaná růže, Camino Real a známé Kočka na rozpálené plechové střeše z roku 1955, za které získal druhou Pulitzerovu cenu. Hra byla také zfilmovaná v hlavní roli s Paulem Newmanem a Elizabeth Taylorovou, snímek získal šest nominací na Oscara. Hra vypráví o rodině plantážníka, který se vrací domů z léčebného pobytu, vše se doma ale mezitím změnilo.

Inspirace pochází ze života

Mezi poslední Williamsovy hry patří Baby Doll, Sladké ptáče mládí, Noc s leguánem, Osm smrtelnic posedlých, dvě byly vydány posmrtně, a to Louka modrých dětí a jiné povídkyAnděl ve výklenku. Hrdinové jeho her jsou často ztotožňováni s Tennesseeho rodinou. Laura ve Skleněném zvěřinci a Blanche v Tramvaji ve stanici touha je založena na sestře Rose. Amanda ve Skleněném zvěřinci je podobná Willimsově matce, a život Toma ve Skleněném zvěřinci nebo Sebastiana v Najednou, poslední léta je neuvěřitelně podobný životu Tennesseeho.

Plakát na film Tramvaj do stanice touha z roku 1951.

Plakát na film Tramvaj do stanice touha z roku 1951.

FOTO: fotobanka Profimedia

Kočka na rozpálené plechové střeše z roku 1958 v hlavních rolích s Elizabeth Taylorovou a Paulem Newmanem.

Film Kočka na rozpálené plechové střeše z roku 1958 v hlavních rolích s Elizabeth Taylorovou a Paulem Newmanem.

FOTO: fotobanka Profimedia

K příležitosti sta let od narození Tennesseeho Williamse bude v roce 2011 uvedeno hned několik nových her, které mistr napsal na sklonku života, a nebyly ještě uvedeny. Na snímku hra Zelené oči byla nastudovaná v New Yorku.

K příležitosti sta let od narození Tennesseeho Williamse bude v roce 2011 uvedeno hned několik nových her, které mistr napsal na sklonku života, a nebyly ještě uvedeny. Na snímku hra Zelené oči byla nastudovaná v New Yorku v lednu 2011.

FOTO: fotobanka Profimedia

Ve svých hrách využívá své životní zkušenosti, proto se můžeme setkat s léčebnami či lobotomií, což prožila právě jeho sestra Rose. Několik motivů je také založeno na homosexualitě, alkoholismu a duševní labilitě, všechny tyto prvky byly Williamsovi vlastní. Jeho první poměr s mužem byl s tanečníkem Kipem, jeho fotku nosil stále s sebou, až byl nakonec Williams odhalen a v roce 1950 se o něm psalo jako o homosexuálovi v časopise Times, ale na popularitě mu to neubralo.

Tennessee Williams zemřel 25. února 1983 ve věku 71 let v New Yorku. Udusil se po užití drog, alkoholu a léků na předpis. Williams svůj majetek odkázal své sestře Rose a část Univerzitě Jihu na podporu programu tvůrčího psaní. Rose bylo dopřáno dožít ve speciálním a velmi luxusním ústavu pro duševně choré. Když v roce 1996 zemřela, zbytek peněz byl odkázán opět Univerzitě Jihu.