Rob se narodil jako třetí syn Donalda McGregora a Margaret Campbellové v Glengyle, asi padesát kilometrů severně od skotského města Glasgow 7. března 1671. V osmnácti letech se společně se svým otcem připojí k Jacobitskému povstání, které požaduje návrat Jamesa VII. krále Skotska a II. Anglie. Při krvavé bitvě 1689 na Kalliekrankie, i když Jacobité zvítězili, byl Robův otec zatčen a dva roky vězněn za zradu.

Památník Roba Roye u jezera Loch Shiel ve Skotsku.

Památník Roba Roye u jezera Loch Shiel ve Skotsku.

FOTO: fotobanka Profimedia

1693 se Robert oženil s Mary Helen, pocházející ze sousedního osídlení Strathyre. Porodila mu čtyři syny Jamesa, Ranalda, Colla a nejmladšího Roberta, kterého přezdívali mladý Rob. Roy se soustředil na rodinný podnik a spolu s bratrem měli chov skotu. Jeho obchodní nadání se zlepšovalo a pro své politické a podnikatelské znalosti byl respektován a znám v celém Skotsku.

Rob Roy psancem

Robert přišel o všechny peníze a dobytek, když jeho pastýř odešel i s dobytkem. Snažil se ho uplatit, aby mu vrátil dobytek, ale vzal si peníze a zvířata nevrátil. Žádal o různé půjčky, ale výsledkem bylo, že byl označen za psance. Byl mu odebrán veškerý majetek a rodina byla vyhnána z panství na Inversnaid, které bylo následně podpáleno.

James Graham, první vévoda z Montrose, jako hlavní věřitel Roberta pronásledoval. Rob s ním vedl takovou malou soukromou válku, mstil se mu za to, co udělal jemu i jeho rodině. Montrosemu se podařilo Roba i jednou chytit, ale hned mu unikl a další jeho činy jsou známy jako činy lidového hrdiny z roklí, kde žil a skrýval se.

Rob Roy na malbě z 18. století.

Rob Roy na malbě z 18. století.

FOTO: fotobanka Profimedia

Hrob Roba Roye ve Skotsku. Spolu s ním je zde pohřbena jeho žena a dva ze čtyř synů. Až v roce 1981 byl k němu postaven náhrobek.

Hrob Roba Roye ve Skotsku. Spolu s ním je zde pohřbena jeho žena a dva ze čtyř synů. Až v roce 1981 byl k němu postaven náhrobek.

FOTO: fotobanka Profimedia

1715 v bitvě u Sherifmuiru byl Rob donucen bitvu vzdát a dalších deset let se skrývat v lesích jako zločinec. V roce 1725 byl generálem Wadem zajat a dán do věznice Newgate v Londýně. Když měl být převezen na Barbados o dva roky později, byla mu náhle udělena milost. Červený McGregor, jak se mu přezdívalo kvůli jeho ryšavým vlasům, se stal známým už za svého života, právě proto mu anglický král Jiří I. odpustil jeho dluh a zločiny.

Royova památka žije dál

Rob Roy se vrátil domů k rodině, kde v poklidu dožil. Zemřel na svém statku Inverlochlarig Beg v Balquhidder ve Skotsku, šedesát kilometrů severovýchodně od Glasgow, 28. prosince 1734. Jeho rod byl později označen za královský a McGregorův klan se k Robovi hrdě hlásil.

Dům v Glengyle, kde se Robert narodil, byl v roce 1930 prohlášen za chráněnou budovu. Protože to ale úřadům přišlo zbytečné, v roce 2004 byl příbytek dán na aukci i přes značné protesty skotské národní strany. Další stopy po Robu Royovi nalezneme na stezce vedené od Drymen do Pitlochry ve Skotsku. Je dlouhá asi 100 kilometrů a je v té části země, kde Robert žil, schovával se a bojoval. Byla vytvořena v roce 2002 a pojmenována Pocta Royovi.

Rob Roy, the Highland Rogue (1953)

Rob Roy, the Highland Rogue (1953)

FOTO: fotobanka Profimedia

Rob Roy (1995)

Rob Roy (1995)

FOTO: fotobanka Profimedia

Robův život byl i několikrát zaznamenán na papíře, v básni Royův hrob od Williama Wordswortha nebo v dokumentu Vzpomínky na cestu od Robertovy sestry Dorothy, ale také na plátně. Vzniklo několik filmových adaptací. Tou první byla Rob Roy, the Highland Rogue z roku 1953 od společnosti Walta Disneyho. Tou nejznámější ale zůstává film Rob Roy z roku 1995 od režiséra Michaela Catona-Jonese v hlavní roli s Liamem Neesonem.