Celým jménem William Clark Gable se narodil ropnému vrtači Williamu H. Gableovi a Adeline Hershelmanové. Pár měsíců po jeho narození však matka zemřela na mozkový nádor. V šestnácti letech už dokončil školu a nastoupil do továrny pneumatik. Po zhlédnutí divadelní hry The Bird of Paradise se rozhodl pro herecké řemeslo. Stále pracoval na ropných polích, ale měl toho dost, a proto v jednadvaceti letech odešel za svým snem a přidal se k potulné herecké společnosti.

Gableovou největší vášní byly automobily. Vlastnil jich několik, ale jeho chloubou byl Ford V8.

Gableovou největší vášní byly automobily. Vlastnil jich několik, ale jeho chloubou byl Ford V8.

FOTO: fotobanka Profimedia

Díky své první ženě Josephině Dillonové se Clark dostal k filmu. Bezvýznamné štěky Clarka ale nenadchly a vrátil se k divadlu, kde se seznámil s Lionelem Barrymorem. Chvíli hrál i na Brodwayi, ale až rolí brutálního vraha Mearse ve hře The Last Mile, kterou získal v Los Angeles, probudil filmové agenty. Všiml si ho i Irving Thalberg a zajistil si tak slavného Gabla pro své studio MGM.

První krůčky na filmové plátno

První pořádnou roli získal ve filmu Painted Desert z roku 1931. Prvním divácky úspěšným filmem se však stal A Free Soul z téhož roku, kde ztvárnil postavu vraha hájeného Barrymorem a který si začne s dcerou advokáta Normou Shearer. Barrymore dostal Oscara, Shearer na něj byla nominovaná a Gable se stal objevem roku.

Až Clarkův hazardní hráč z dostihového filmu Sporting Blooh byl jeho první hlavní rolí. Tady už se vědělo, co Gablovi nejvíce sedí. Jeho charisma, elegance a sexy knírek nejedné dívce podlamovaly kolena. Jeho postavy proto měly vždy jedno společné - líbil se ženám, snad právě díky nebezpečí, které od něj hrozilo.

Ve snímku Stalo se jedné noci mu po boku zdárně sekundovala Claudette Colbertová.

Ve snímku Stalo se jedné noci mu po boku zdárně sekundovala Claudette Colbertová.

FOTO: fotobanka Profimedia

Roku 1934 obdržel Clark Gable Oscara za ztvárnění hlavní postavy ve filmu Stalo se jedné noci.

Roku 1934 obdržel Clark Gable Oscara za ztvárnění hlavní postavy ve filmu Stalo se jedné noci.

FOTO: fotobanka Profimedia

Clark procházel obdobím milovníka. Líbil se něžnějšímu pohlaví bez výjimky, a to jak s knírkem, tak bez něj. Gable se začal chovat jak primadona, vybíral si role. Tak ho Louis B. Mayer “vypůjčil“ studiu Columbia pro Caprův film Stalo se jedné noci z roku 1934, aby ho potrestal. To se Mayerovi moc nepovedlo, protože Gable za tuto roli reportéra získal Oscara. Následovaly velkofilmy v MGM jako Čínská moře bouříVzpoura na lodi Bounty, který získal Oscara za nejlepší film roku a Gable si odnesl nominaci za roli Fletchera Christiana.

Nezapomenutelným se však stal postavou Rhetta Butlera v Jihu proti severu nominovaném na 13 Oscarů, z nichž jich získal osm. Sám Clark však svou rolí ve filmu nebyl nadšený, i když si odnesl nominaci na Oscara. Nominace nebyla však jedna, ale dvě za stejnou roli. Film byl do kin puštěn rozdělený na dva díly řádně ukončené. A protože v první části se Clark ukázal jen na chvíli a dostal nominaci v kategorii Nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli, v druhém díle už měl větší prostor, byl hlavní rolí a měl nominaci za Nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Clark Gable s manželkou Carole Lombardovou krátce po svatbě roku 1939.

Clark Gable s manželkou Carole Lombardovou krátce po svatbě roku 1939.

FOTO: fotobanka Profimedia

V době natáčení Jihu proti severu se Clark potřetí oženil s herečkou Carole Lombardovou. Gable s ní byl šťastný jako s žádnou jinou, miloval ji celým svým srdcem a právě i proto se po její tragické smrti při leteckém neštěstí zhroutil a chtěl skončit s herectvím. Clark se dal k armádě, k letectvu. Chtěl zapomenout a šel svému novému osud vstříc. Byl účastníkem několika nebezpečných náletů na německá města, dosáhl hodnosti majora a získal válečný kříž.

Gable byl ale především tváří propagandy, když objížděl města a dodával vojákům nových sil. Jedním z jeho největších fanoušků byl i Adolf Hitler, ten hlásal, že ten, kdo unese a přivede Gabla živého do Berlína, dostane vysokou odměnu.

Nejslavnější postavu, jakou kdy Clark Gable ztvárnil, byl Rhett Butler v Jihu proti severu. Na snímku tak jak ho znají fanynky: v objetí s milovanou Scarlett O'Harovou.

Nejslavnější postavu, jakou kdy Clark Gable ztvárnil, byl Rhett Butler v Jihu proti severu. Na snímku tak jak ho znají fanynky: v objetí s milovanou Scarlett O'Harovou.

FOTO: fotobanka Profimedia

Po válce se vrátil k filmu, ale hereckých sil mu ubylo. Stále mu MGM věřilo a obsazovalo ho, ale už to nebyl svůdník a milovník, jeho hollywoodská hvězda uhasínala. Dokonce si zahrál ve vlastním remaku po 21 letech stejnou roli. Byl natolik dobrý, že fanoušci nedokázali posoudit, kde hrál lépe. Hrál po boku slavných hereček jako Sophie Loren nebo Marilyn Monroe. Clark chytil druhý dech. Stal se otcem i dědečkem. Dva měsíce po dokončení posledního filmu Mustangové však Gable zemřel na infarkt. Byl pohřben do hrobky ke své životní lásce Carole, což bylo jeho přáním.

Clark Gable je stále velice respektovaným hercem, ženy stále omdlévají při pohledu na Rhetta Buttlera. Když Jerry Siegel a Joe Shusteren vymýšleli jméno pro Supermanovu lidskou postavu, složili ho z Clarka Gableho a Kenta Taylora.