Zimních olympijských her, které se konaly v italském městečku Cortina d’Ampezzo, se zúčastnilo 32 zemí včetně ČSR. Nejpočetnější výpravou byl Sovětský svaz, ten si také odvezl nejvíce medailí. Program her zahrnoval 22 soutěží ve čtyřech hlavních sportech: lední hokej, rychlobruslení, skok na lyžích a alpské a severské lyžování. Ty měly další podkategorie, kam se zařadily například i boby.

Zahajovací ceremoniál VII. Zimních olympijských her, kterého se zúčastnilo všech 32 zemí včetně ČSR, byl vysílán živě do celého světa.

Zahajovací ceremoniál VII. Zimních olympijských her, kterého se zúčastnilo všech 32 zemí včetně ČSR, byl vysílán živě do celého světa.

FOTO: fotobanka Profimedia

První sportovní přenos měl Evropě ukázat kouzlo televize. Nápad přitom přišel přímo od Italů, když italská rozhlasová a televizní společnost RAI rozeslala všem partnerům na kontinentu dotazníky o přímých přenosech ze ZOH. Bohužel ČS televize této nabídky nevyužila, spoléhala na německého kolegu a doufala, že bude moci hry přenášet přes Berlín.

V té době si televizní společnost přidělala svým způsobem dost velké problémy. Neuvědomila si, jak je složité uskutečnit živý televizní přenos sportovního dění, jako jsou olympijské hry. Technika se hodně lišila od té současné, byla větší a těžší. Ukázalo se, že vůbec největším problém je, jak dostat televizní techniku do nepřístupných horských oblastí. Jednoduše ji vozili na saních.

Olympijský oheň se stal symbolem olympiád, nemohl chybět ani v roce 1956 v Itálii.

Olympijský oheň se stal symbolem olympiád, nemohl chybět ani v roce 1956 v Itálii.

FOTO: fotobanka Profimedia

Vyhlášení probíhalo stejně jako dnes. Vyvěšení vlajek prvních tří vítězů závodu, státní hymna a předání medailí a diplomů.

Vyhlášení probíhalo stejně jako dnes. Vyvěšení vlajek prvních tří vítězů závodu, státní hymna a předání medailí a diplomů.

FOTO: fotobanka Profimedia

Organizátoři pokryli jen některé vybrané soutěže. Vše nemohli zvládnout. Poprvé se tak na televizní obrazovce ukázal i zahajovací ceremoniál ZOH. Ten ale československý divák nemohl shlédnout, protože olympijské hry z roku 1956 odstartovaly 26. ledna a Československá televize začala s vysíláním her až o dva dny později. Prvním sportem v české televizi bylo tak rychlobruslení můžu na 500 metrů.

České vysílání her bylo pirátstvím

Přenos z her pro našince se však nemusel vůbec uskutečnit. Československá televize vsadila na Berlín, který nepomohl, musela tedy začít jednat, i když opožděně, s RAI. Tehdejší redaktor Mladé fronty Miroslav Hladký odjel do Cortiny d’Ampezzo dělat svou práci, ale k tomu se ještě rozhodl jednat na vlastní pěst a pomoci českému divákovi sledovat své hokejisty v přímém přenosu.

Boby se poprvé na olympiádě objevily už v roce 1924, ale teprve v roce 1956 v Cortině d'Ampezzo se představily s kapotou, posádka tak byla chráněna. Na snímku v dvojbobu Italové Eugenio Monti a Renzo Alverà získali na této olympiádě zlato.

Boby se poprvé na olympiádě objevily už v roce 1924, ale teprve v roce 1956 v Cortině d'Ampezzo se představily s kapotou, posádka tak byla chráněna. Na snímku v dvojbobu Italové Eugenio Monti a Renzo Alverà získali na této olympiádě zlato.

FOTO: fotobanka Profimedia

Jedna z mála barevných fotografií ze VII. Zimních olympijských her. Krasobruslení, stejně jako hokej, bylo pro diváka atraktivní právě proto, že si mohli diváci sednout.

Jedna z mála barevných fotografií ze VII. Zimních olympijských her. Krasobruslení, stejně jako hokej, bylo pro diváka atraktivní právě proto, že si mohli sednout.

FOTO: fotobanka Profimedia

Hladký se sešel s ředitelem RAI a vyrukoval na něj s takovou nabídkou, která se dala velmi lehce odmítnout. Nejen že přiznal, že jejich nabídku ČST odmítla, ale dokonce na otázku, „jak se vyrovnáme po finanční stránce?“ neváhal odpovědět: „Víte, pro nás je to pokusné vysílání, tak vám nemůžeme dát nic.“ Na druhé schůzce už Hladký do něj hučel ze všech stran, zaplatil pohádkovou večeři, až se nakonec dočkal kladné odpovědi, a to v plynulé češtině: „Tak si to vysílejte, ale je to pirátství.“

Nejsledovanější pořad roku

Sedmé olympijské hry se dočkaly neuvěřitelného ohlasu, a to i přes to, že v domácnostech bylo televizorů opravdu poskrovnu. První sportovní přenos s sebou přinesl i první sportovní komentáře. Hokejoví fanoušci mohli sledovat zlatou cestu sovětské reprezentace.

Lyžařská superstar Toni Sailer z Rakouska vyhrál zlatou medaili v obřím slalomu na zimních olympijských hrách v Cortině d'Ampezzo v roce 1956.

Lyžařská superstar Toni Sailer z Rakouska vyhrál zlatou medaili v obřím slalomu na zimních olympijských hrách v Cortině d'Ampezzo v roce 1956.

FOTO: fotobanka Profimedia

Krasobruslení byla jedna ze zimních disciplín, která se objevila na Zimních olympijských hrách v Itálii v roce 1956. Hayes Allen Jenkins získal pro Spojené státy americké zlatou medaili právě díky svým odvážným vysokým skokům.

Krasobruslení byla jedna ze zimních disciplín, která se objevila na Zimních olympijských hrách v Itálii v roce 1956. Hayes Allen Jenkins získal pro Spojené státy americké zlatou medaili právě díky svým odvážným vysokým skokům.

FOTO: fotobanka Profimedia

Televizní přenosy se za těch padesát let v mnohém změnily. Spojení televizního vysílání s olympijskými hrami se považuje za vůbec nejtěžší a nejpokrokovější. Vždyť dnes se na televizním vysílání z her podílí více lidí, než je sportovců na samotných hrách. Právě olympijské vysílání pomáhá televizím hledat nové technologie, přístupy a způsoby snímání.

Díky televizi se olympijské hry dostaly do podvědomí všech lidí na planetě. Alespoň v České republice se pokaždé stávají nejsledovanějším pořadem roku. Co Čech, to sportovní nadšenec.