Proslulý detektiv Sherlock Holmes se narodil 6. ledna 1854 v Londýně, což se stává paradoxem, protože jeho „otec“ Doyl byl o pět let mladší. Ve skutečnosti ale Holmes ožil až prvním románem Studie v šarlatové z roku 1887. Sherlock bydlel v bytě č. 221b na Baker Street v Londýně v podnájmu u paní Hudsonové, dnes je tu jeho muzeum. A jeho nejvěrnějším přítelem a kolegou byl doktor John Watson.

Vášnivý virtuóz a chemik

Holmes je kombinací askety a sportovce, vědce a ctižádostivého umělce, nepřítele žen a uhlazeného džentlmena, morálního arbitra a uživatele drog, zástupce zákona a zároveň člověka beroucího zákon do vlastních rukou. Muž, který je vášnivým houslistou, chemikem a lékařem, byl vytvořen podle doktora Josepha Bella, Doylova učitele z univerzity, a detektiva C. Augusta Dupina z povídek Edgara Allana Poea.

Spisovatel Arthur Conan Doyle je tvůrcem Sherlocka Holmesa.

Spisovatel Arthur Conan Doyle.

FOTO: fotobanka Profimedia

Doktor Watson je pravým opakem Holmese. Byl plný opravdového porozumění, šířil kolem sebe úžas, ale i hněv, avšak člověk s poněkud těžkopádným zdravým rozumem. Proto se také postavy Holmese a Watsona staly tak populárními. Nejklasičtějšími znaky Holmese jsou bezesporu kostkovaný kabát a čepice, dýmka a lupa.

Zápisky o 56 vybraných případech pořídil doktor Watson. Dva případy popsal detektiv sám a dva jsou psány ve 3. osobě. Jedná se však o nepatrný zlomek, neboť celkový počet Holmesových případů přesahuje číslo 2000.

Nejznámější detektiv na světě Sherlock Holmes. Ilustrační foto

Nejznámější detektiv na světě Sherlock Holmes. Ilustrační foto

FOTO: fotobanka Profimedia

V povídce Poslední případ z roku 1893 se Sherlock setkal se svým největším rivalem profesorem Moriartym. V tomto příběhu Doyl nechal svého hrdinu zemřít, už byl příliš unavený dokonalostí Holmese. V roce 1903, kdy byl spisovatel pod velkým tlakem fanoušků, ale i médií, napsal povídku Prázdný dům, ve které se detektiv vrací s tvrzením svého autora, že Holmes umí přelstít i smrt.

Holmes jako drsný boxer

Poslední povídka vyšla roku 1927 pod názvem Na starém zámku v Shoscombe ve sbírce Archiv Sherlocka Holmese. Dalšími romány byly Podpis čtyř, Pes baskervilský a Údolí strachu. Holmes se stal inspirací pro vytvoření hlavní postavy v seriálech jako Columbo, Dr. House nebo Můj přítel Monk díky jeho svérázným řešením deduktivní metodou.

Ve filmovém ztvárnění od Guye Ritchieho je Sherlock Holmes v podání Roberta Downeyho Jr. drsný rváč, příznivec drog a holkař.

Ve filmovém ztvárnění od Guye Ritchieho je Sherlock Holmes v podání Roberta Downeyho Jr. drsný rváč, příznivec drog a holkař.

FOTO: fotobanka Profimedia

Zatím posledním přenesením slavného detektiva na filmové plátno se úspěšně podařilo britskému režisérovi Guyi Ritchiemu. Do hlavních rolí postavil nekompromisního Roberta Downeyho Jr. a Juda Lawa. Zpracování bylo dynamické a z Holmese se stal drsný rváč se slabostí pro něžné pohlaví. Nevíme, jestli by s tím Doyl souhlasil, při nejmenším by byl ale nadšený tím, jaké ohlasy má detektiv i po sto letech.