Hlavní obsah
Předseda školských odborů František Dobšík a místopředsedkyně Markéta Seidlová Foto: Michal Doležal, ČTK

Zvyšte učitelům platy již od září, žádají odbory

Odbory požadují, aby se platy učitelů zvýšily o osm procent už od září, nikoliv od ledna 2017. Znamenalo by to, že by byl téměř splněn požadavek na desetiprocentní růst učitelských platů, uvedl předseda školských odborů František Dobšík. Na požadavku růstu platů od začátku školního roku plánuje Českomoravský odborový svaz pracovníků školství postavit další vyjednávání.

Předseda školských odborů František Dobšík a místopředsedkyně Markéta Seidlová Foto: Michal Doležal, ČTK
Zvyšte učitelům platy již od září, žádají odbory

Vláda ve středu schválila, že na platy učitelů bude v roce 2017 k dispozici o osm procent více peněz než letos. Z toho šest procent se odrazí v platových tarifech, zbytek půjde do nenárokových složek platu. [celá zpráva]

Odbory to hodnotí pozitivně. „Jsme přesvědčeni, že k tomuto kompromisu významně přispěla kampaň Konec levných učitelů, protože původní návrhy na zvýšení platů byly na výrazně nižší úrovni než současných osm procent. Tento výsledek je prvním krokem k tomu, že školství se skutečně stane prioritou – dlouhodobě slibovanou,” uvedl Dobšík.

Požadavek na růst platů už od září není úplně nový. Na začátku května navrhla Českomoravská konfederace odborových svazů vládě, aby se od září zvyšovaly všechny platy ve veřejném sektoru. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy uvedl, že to bude záležet na vývoji ekonomiky.

Platy nepedagogických pracovníků o pět procent

V květnu byl státní rozpočet v přebytku 22,4 miliardy korun. Analytici odhadovali, že by za celý rok mohl být schodek až o polovinu nižší než schválených 70 miliard korun. Pro letošek se zaměstnancům ve veřejném sektoru přidávalo od listopadu 2015. Netýkalo se to pracovníků ve zdravotnictví, jejichž výdělky jsou vázané na úhradovou vyhlášku.

Vedle osmiprocentního navýšení učitelských platů vláda schválila také růst platů nepedagogických pracovníků ve školách a dalších státních zaměstnanců o pět procent. Z toho půjdou čtyři procenta do základních platů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků