Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: ESA/P. Carril

Zemi mine nevypočitatelný asteroid, nabral zpoždění

Planetka 2013 TX68, která měla při blízkém průletu v sobotu minout Zemi, potvrdila svou velmi nejistou trajektorii. Má totiž výrazné zpoždění a podle nových propočtů by měla kolem naší planety prolétnout až v úterý. Astronomové ale uklidňují, že srážka nehrozí.

Ilustrační foto Foto: ESA/P. Carril
Zemi mine nevypočitatelný asteroid, nabral zpoždění

"Už jsme věděli, že tento asteroid 2013 TX68 bezpečně mine Zemi počátkem března, ale nové údaje nám umožňují lépe stanovit jeho oběžnou dráhu," uvedl ředitel střediska pro zkoumání objektů letících blízko Země (CNEOS) Paul Chodas.

Díky neustálému pozorování a získaným záběrům mohli vědci upřesnit své předchozí odhady doby a vzdálenosti průletu asteroidu, informovala na svém webu Laboratoř tryskových pohonů (JPL) amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).

"Tato data naznačují, že malý asteroid pravděpodobně proletí v mnohem větší vzdálenosti od Země, než se původně myslelo," dodal.

Dvakrát větší než Čeljabinský meteor

Podle upřesněných odhadů 2013 TX68 modrou planetu mine zřejmě ve vzdálenosti zhruba pět miliónů kilometrů. Vědci ještě zcela nevylučují možnost, že se přiblíží i víc, rozhodně však ne pod 24 tisíc kilometrů. Srážku tedy rozhodně vylučují.

Související téma:

Foto: archiv, Právo

Planetka je zhruba dvakrát větší než těleso, které v roce 2013 explodovalo nad Čeljabinskem. Tehdy se asteroid při vstupu do atmosféry nad jižním Uralem rozpadl. Výsledná tlaková vlna poničila na 7000 budov, zranění utrpělo zhruba 1500 lidí. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků