Hlavní obsah
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) Foto: NASA

Vesmírný výzkum může pomoci s bojem proti rakovině

Mikrogravitační výzkum na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) by podle amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) mohl přinést nový pohled na možnost boje proti rakovině. Informoval o tom server Space.com.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) Foto: NASA
Vesmírný výzkum může pomoci s bojem proti rakovině

Nový výzkum ve vesmíru se zaměřuje na vývoj léku, který by imunitnímu systému pomohl zabíjet rakovinné buňky, což by pomohlo zabránit opětovnému výskytu určitého druhu rakovinného onemocnění.

Vědci doufají, že jsou schopni toho dosáhnout kombinací nových léků a protilátek, což by mohlo snížit nepříjemné vedlejší účinky (jako zvracení nebo padání vlasů) obvyklé u pacientů procházejících chemoterapií.

Menší vedlejší účinky než chemoterapie

Chemoterapie sice při léčbě rakoviny bývá účinná, se zhoubnými buňkami ale zabíjí i buňky zdravé. Nový přístup se zaměřuje pouze na rakovinné buňky, a to kombinací protilátky s Azonafidem, lékem likvidujícím rakovinu.

Vědci se domnívají, že tato nová kombinace bude mít za následek menší problémy, než jaké vyvolává chemoterapie, i když i tato léčba bude mít vedlejší účinky.

„Jedním z důvodů, proč rakovinné buňky rostou v těle některých lidí, je to, že jejich obranný mechanismus je neumí rozpoznat,” uvedl účastník uvedeného výzkumu Dhaval Shah z Newyorské státní univerzity v Buffalu.

„Tato nová molekula má mimo jiné schopnost probouzet nebo spouštět brzdu v již existujících imunitních buňkách uvnitř rakoviny,” vysvětlil. „Když jsou tyto molekuly v jakémkoli daném nádoru vypouštěny, 'probouzejí' okolní imunitní buňky a stimulují vlastní imunitní systém těla, kterému umožní rozpoznat a zabít samotné rakovinné buňky.”

Prostředí lépe simuluje lidské tělo

Výzkum na Mezinárodní vesmírné stanici má ale podle vědců i další výhody. Mikrogravitační prostředí lépe simuluje lidské tělo, protože lze vytvářet velké kulovité rakovinné tumory, jak dále popsal Luis Zea z Coloradské univerzity v Boulderu.

Kromě toho budoucí výzkumníci mířící na Mars budou vzhledem k radiaci vystaveni zvýšenému riziku výskytu rakoviny. Tento výzkum by podle NASA mohl pomoci zjistit, jak účinné tyto kombinace léčiv jsou v prostředí mikrogravitace, což by bylo užitečné v případě výskytu tohoto onemocnění u astronautů během cesty na Mars nebo zpět na Zemi.

„Nevíme, jestli buňky tento lék metabolizují stejným způsobem, jako je tomu na Zemi. Z dlouhodobého hlediska si musíme být jisti, které léky budou fungovat,” uzavřel Shah.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků