Hlavní obsah
Sinice pod mikroskopem Foto: Profimedia.cz

Sinice

Sinice (Cyanobacteria či Cyanoprokaryota) je označení pro prokaryota (organismy příbuzné bakteriím), které se vyznačují schopností fotosyntézy. Český název této skupiny pochází ze slova sinný, tedy modrý. Sinice se vyskytují hlavně ve vodě, ale lze je najít i v půdě či například na poušti. Jsou známým indikátorem znečištění koupališť a původcem řady zdravotních potíží osob, které se ve znečištěných nádržích vykoupou.

Sinice pod mikroskopem Foto: Profimedia.cz
Sinice

Sinice produkují dráždivé látky, které mohou u člověka vyvolat alergické reakce, jež se projevují rýmou, vyrážkami a podrážděním kůže a očí, někdy i zánětem spojivek. Vedle toho produkují i nebezpečnější jedovaté toxiny, které mají na svědomí zvracení, bolesti břicha, podráždění střevní stěny, bolesti hlavy a dokonce i jaterní problémy.

Sinice - Cyanobacteria

Foto: Profimedia.cz

Míra zdravotních komplikací závisí na:
• citlivosti člověka
• množství vody, které bezděky spolkl při koupání
• době, kterou ve vodě strávil
• míře znečištění vody

Zvlášť nebezpečné jsou sinice pro malé děti, starší osoby a těhotné ženy. U dětí je otrava horší tím spíš, že váží méně než dospělí. Stejná dávka sinic u nich proto vyvolá daleko dramatičtější potíže. Navíc ve vodě častěji dovádějí, takže bezděky polknou víc kontaminované vody. U starších lidí mívá otrava bouřlivý průběh hlavně proto, že jejich imunitní systém už nebývá tak výkonný. U těhotných žen může v krajním případě dojít až k ohrožení plodu.

Sinice na břehu rybníka

Foto: Profimedia.cz

Pozn: Lékaři sice zatím nevědí o žádném úmrtí na otravu sinicemi, ale jedním dechem informují o případech, kdy se zvířata napila vody obsahující sinice a uhynula. Riziko se zvyšuje i s opakovaným koupáním po více dnů a samozřejmě i s množstvím sinic ve vodě.

Kdy a kde je jich nejvíce

Situace se sinicemi bývá lepší na začátku léta a zhoršuje se v jeho průběhu, tedy hlavně v srpnu. Množení sinic nahrává horké počasí. Pokud je chladno a hodně prší, může se stav vody i zlepšit. Když je ale tak teplý květen, problémy se objeví podstatně dřív, někde už dokonce v červnu.

Sinice tvoří na hladině tzv. vodní květ. Čím blíže k přírodě, tím riziko znečištění vody stoupá. Nikdy bychom se neměli koupat v místech, kam ústí odpadní voda z dešťových kanalizací, a na pováženou je i koupání v rybnících s intenzívním rybím hospodařením.

Rizikovými místy jsou také pláže a břehy. Sinice k nim může přivát vítr, který se opírá do vodní hladiny. Snadno se shromáždí ve vysokých koncentracích a podráždí nebo infikují děti, které si tu hrají. A to i tehdy, když se nekoupou, ale jen cachtají.

Sinice pod mikroskopem

Foto: Profimedia.cz

Jedním z hlavních důvodů, proč stále přibývá vodních ploch znečištěných přemnoženými sinicemi, je fosfor, který obsahují hnojiva a hlavně prací prášky. Fosfor sinice i řasy potřebují ke svému růstu. Z odpadních vod ho dokáží odstranit jen opravdu moderní čističky. Do roku 2010 by to měly umět všechny, alespoň podle směrnic EU.

Kde zjistit, zda je voda bezpečná

V České republice je 130 koupališť ve volné přírodě, kde jakost vody sleduje provozovatel koupaliště a hygienici.

Informace o čistotě vody poskytují příslušné hygienické stanice, některé obecní úřady a lze je ověřit i na stránkách Státního zdravotnického ústavu.

Jak snadno ověřit přítomnost sinic ve vodě

Přítomnost sinic si člověk může ověřit i sám. Stačí nabrat vodu do PET láhve a nechat ji stát asi půl hodiny na slunci. Utvoří-li se ale na hladině zelený kroužek z drobných krupiček a voda zůstane čirá, potvrzuje to přítomnost sinic. Pokud voda zůstane zakalená, nebo zákal klesá ke dnu, jde s největší pravděpodobností jen o přítomnost řas.

Co dělat po koupání s zamořené vodě

Koupání ve vodě s přítomností sinic hygienici nedoporučují. Relativně bezpečný pobyt v takové nádrži je maximálně deset minut za předpokladu, že budou učiněna opatření, která omezí riziko podráždění:

• Neutírejte se ručníkem, abyste si nevetřeli jedovaté sinice a toxiny do pokožky

• Co nejrychleji se osprchujte v čisté vodě. Nemáte-li možnost, polijte se alespoň čistou vodou z PET lahve.

• Pokud vás začne bolet hlava a dělá se vám špatně, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Další zajímavosti i odborné názory na jejich šíření si můžete přečíst například na stránkách: www.sinice.cz či www.priroda.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků