Hlavní obsah
Studentka Kateřina Šugárková Foto: Blachowa photography

Rok před maturitou uspěla na mezinárodní soutěži. Pokud člověk chce, dokáže všechno, říká

Na 27. ročníku soutěže Studentská firma roku 2016, kterou pořádá mezinárodní nezisková vzdělávací organizace JA Europe, si hlavní cenu odvezla dánská firma. Na studentském veletrhu však uspěla i Kateřina Šugárková. Studentka Gymnázia Ostrava-Hrabůvka obdržela cenu za skvělé vedení své české firmy. V rozhovoru pro Novinky prozradila, že se těší, až bude moci své zkušenosti předat další studentské firmě.

Studentka Kateřina Šugárková Foto: Blachowa photography
Rok před maturitou uspěla na mezinárodní soutěži. Pokud člověk chce, dokáže všechno, říká

ČR na soutěži reprezentovala firma ChillUp ze zmíněné školy. Kateřina Šugárková, viceprezidentka této firmy, získala The Alumni Leadership Award, tedy cenu absolventů za vedení studentské firmy. [celá zpráva]

Jak byste představila vaši studentskou firmu ChillUp a kde se vzal ten nápad?

Naše studentská firma vznikla v rámci nepovinného předmětu aplikovaná ekonomie pod záštitou organizace JA Czech. Za náš podnikatelský záměr jsme si posléze zvolili výrobu speciálně tvarovaných cestovních polštářů primárně určených do vlaků, ale postupem času jsme dokázali vyvinout univerzální prototyp i do aut.

Baví mě ohromná spousta věcí a hledám východisko, které mi umožní je rozvíjet všechny najednou.

Mezinárodní organizace Junior Achievement má za cíl dát možnost mladým lidem vyzkoušet si podnikání v rámci školní výuky podnikání v praxi a založit si tak reálné obchodní společnosti. Už během prvního ročníku na gymnáziu jsem věděla, že se toho chci v budoucnu stát taky součástí a dnes si nedokážu představit, kde bych byla, kdybych se před rokem rozhodla jinak.

Jak jste se stala viceprezidentkou?

Ve naší firmě jsem začínala jako zaměstnanec marketingového oddělení. Byla jsem s pozicí spokojená. Umožňovala mi pracovat na věcech, které mě bavily, a zároveň mi příliš nezasahovaly do volného času i školy.

Postupně jsem ale zjistila, že čím iniciativnější budu, tím více mohu od programu JA získat. Začala jsem se aktivněji zapojovat do diskuzí a brát si domů větší množství práce.

Konference ve Stuttgartu, Kateřina Šugárková na workshopu s evropskými absolventy JA programů

Foto: Get Made

Poté, co jsem se dokázala dostat i do prezentačního týmu, který měl možnost se zúčastnit veletrhu, přišel prezident naší studentské firmy s návrhem, abych byla novou viceprezidentkou jmenována právě já.

A proč zrovna polštářek?

Nápadem si nás získal jeden z našich spolužáků a současný kolega, který je velký milovník železniční dopravy. Tráví celé léto na cestách, a tak si udržuje perfektní přehled o vlacích napříč celou Evropou.

Během prvotních vymýšlení produktu přišel právě s návrhem polštáře, který se sice v mnohých soupravách objevuje, ale nikde jej neviděl v takové kvalitě, jakou by si představoval. S cílem představení našeho nápadu jsme kontaktovali pár dopravců jak tuzemských, tak i zahraničních, čímž jsme se následně utvrdili v tom, že má smysl se tímto směrem vydat.

Své ocenění jste tehdy okomentovala slovy: „Vnímám to jako pomyslné dveře, které mi otvírají nespočet možností, jak ve světě kariérním, tak i rozmanitém světě JA Alumni.“ Mohla byste to nějak rozvést pomocí konkrétního příkladu?

Výborně mi nahrála do karet akce JA Alumni Europe Conference, ze které jsem se před týdnem vrátila. Je těžké to popsat a vůbec uvěřit, pokud to člověk sám nezažije.

Sjelo se 160 mladých absolventů JA firem třiceti národností a společně si v německém Stuttgartu užívali nejen kvalitní přednášky a workshopy, ale i čtyři dny poznávání desítek a desítek nových, stejně přemotivovaných lidí, kteří s vámi chtějí sdílet své, třeba už i letité know-how.

Z čeho jsem nadšená ještě více, je fakt, že si to budu moct vyzkoušet i z druhé strany a stát se součástí týmu, jež bude tak obrovskou akci pořádat příští rok tady u nás v Praze.

Skupinová fotka části českého týmu, který se evropské konference zúčastnil.

Foto: archív K. Šugárkové

Překvapilo vás vaše ocenění za vedení firmy?

Možná to bude znít jako klišé, ale vážně jsem to do posledních vteřin nečekala. Předcházely tomu totiž rozpravy za zavřenými dveřmi s porotou a čtveřicí nominovaných lídrů z dalších evropských firem s cílem se prosadit.

Pamatuju si, že jsem byla ve skupině s klukem ze Slovenska, kterému jsem měla chvílemi i chuť zatleskat. Byl energický, vtipný a vypadalo to, že si svými odpověďmi porotu dost získává. Proto jsem si říkala, že šance na výhru nemůže být tak velká, nakonec jsme ale certifikát vyhráli oba dva. Byla jsem nadšená!

Co byste sama ráda v budoucnu dělala? Co pro vás znamená toto ocenění?

Nejsem typ člověka, který by plánoval extrémně dopředu, protože se znám a vím, že každý měsíc narazím na novou věc, pro kterou se hodlám nadchnout. Aktuálně vím jen to, že chci pokračovat v aktivitách s JA Alumni spojenými. Hodně se mi líbí a baví mě, co tyto organizace dělají, a rovněž mi dávají možnost stále rozvíjet samu sebe a dělat něco navíc.

Plánujete ve firmě ChillUp zůstat?

Čeká mě teď dost náročný rok, kdy se budu muset připravovat na maturitu a zároveň se rozhodnout, kam jít dál, proto jsem se rozhodla ve firmě již nepokračovat, ale těším se, až budu moct své nasbírané zkušenosti předat další studentské firmě. Doufám, že budou neméně úspěšní.

Nezdržuje vás to od studia? Přece jen vás teď čeká maturitní ročník...

Být „alumňákem” není zase tak časově náročné, jak se může zdát. Všechno je to o vlastní iniciativě a o tom, kolik si z příležitostí chcete odnést.

Chystáte se na vysokou školu? Kam?

Na vysokou se chystám, ale zatím nejsem rozhodnutá, kam se chci vydat, jelikož mě baví ohromná spousta věcí a hledám východisko, které mi umožní je rozvíjet všechny najednou. Výběru se ale až tak moc nebojím, protože jestli mě tyto zkušenosti něco naučily, tak to, že pokud člověk opravdu chce, dokáže úplně všechno.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků