Hlavní obsah
Nejrizikovějším dnem, kdy člověka postihne infarkt je Štědrý den, tvrdí vědci Foto: Profimedia.cz

Riziko infarktu je nejvyšší na Štědrý den v deset večer, tvrdí vědci

Nejnebezpečnějším dnem roku, kdy může člověka postihnout infarkt je Štědrý den a nejrizikovější hodinou tohoto svátku se stává 22.00, napsal deník Daily Mail s odvoláním na švédskou studii zveřejněnou v časopise BMJ. Stres, smutek a nadměrné požitkářství může být smrtící, píše deník.

Nejrizikovějším dnem, kdy člověka postihne infarkt je Štědrý den, tvrdí vědci Foto: Profimedia.cz
Riziko infarktu je nejvyšší na Štědrý den v deset večer, tvrdí vědci

Tým vědců, vedený Davidem Erlingem, profesorem kardiologie na univerzitě ve švédském Lundu, zkoumal data více než 280 tisíc lidí, kteří byli ve Švédsku hospitalizováni kvůli v letech 1998 až 2013 kvůli srdeční příhodě.

Zatímco během sledovaného období postihnul infarkt v průměru pět desítek lidí denně, na Štědrý večer statistika vyskočila o 37 procent na 69 případů. Jako nejrizikovější hodinu vědci vyhodnotili desátou večer.

Pravděpodobnost, že člověka postihne infarkt je také velmi vysoká během silvestra a Nového roku.

„Emoční rozrušení, silné pocity vzteku, úzkosti, smutku a také stres riziko infarktu zvyšují,“ řekl Erlinge. Přejídání, nadměrné pití alkoholu a cestování na velké vzdálenosti riziko umocňují, dodal britský deník.

„Je zajímavé, že zatímco po zbytek roku hrozí srdeční příhoda spíše ráno, o Vánocích se to změní na večer, což naznačuje, že infarkty spouští stres a stravování během Štědrého dne,“ uvedl Erlinge. „Lidé by se měli vyhnout zbytečnému stresu, pečovat o starší příbuzné, u nichž srdeční příhoda hrozí, a vyhýbat se přejídání a pití nadmíru,“ uzavřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků