Hlavní obsah
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) Foto: Petr Horník, Právo

Resort financí nechce přidat peníze na vědu, Bělobrádek na tom ale trvá

Vědci se požadovaného zvýšení peněz od státu nemusejí dočkat. Ministerstvo financí (MF) navrhuje, aby státní výdaje na výzkum, vývoj a inovace pro rok 2017 zůstaly na úrovni letoška a výrazně se nezvyšovaly ani v dalších letech. Vláda o tom má jednat v pondělí. Vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ale trvá na tom, aby rozpočet na vědu příští rok vzrostl o 3,7 miliardy.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) Foto: Petr Horník, Právo
Resort financí nechce přidat peníze na vědu, Bělobrádek na tom ale trvá

Podle návrhu, který Bělobrádek předložil kabinetu před dvěma týdny, by měl rozpočet celkově vzrůst na 32,7 miliardy, což by bylo zatím nejvíce v historii. Vláda ale jednání přerušila.

„Návrh předkládáme v nezměněné podobě,” uvedla Adéla Klimešová z tiskového oddělení Úřadu vlády.

Stát by podle něj měl zvyšovat ve střednědobém výhledu peníze na vědu i v příštích letech: v roce 2018 na 34,9 miliardy a o rok později na 34,5 miliardy korun. Bělobrádkův úřad chce obor připravit na pokles, který se očekává po roce 2020, kdy skončí financování oboru z evropských fondů.

Národní výdaje bez zahraničních zdrojů

Ministerstvo financí vedené šéfem ANO Andrejem Babišem má ale jinou představu. Výdaje na výzkum navrhuje pro rok 2017 na 29,001 miliardy korun. V letošním roce činí 29,092 miliardy. V roce 2018 a 2019 by se podle MF měly ročně pohybovat ve výši 29,167 miliardy.

Podle Filipa Běhala z tiskového oddělení MF tato čísla odpovídají národním výdajům na výzkum, vývoj a inovace v původně schválených střednědobých výdajových rámcích.

„Zdůrazňuji, že se jedná o národní výdaje, do kterých nejsou zahrnuty finanční prostředky ze zahraničních zdrojů. S jejich připočtením bude celková suma výdajů na výzkum, vývoj a inovace řádově o jednotky miliard korun vyšší,” vysvětlil Běhal.

MF mělo k navýšenému rozpočtu zásadní připomínku již v mezirezortním řízení, požadovalo snížení. V roce 2014 bylo z národních zdrojů na výzkum poskytnuto 27,284 miliardy a v roce 2015 pak 27,829 miliardy korun. I s letošním rokem rozpočet konstantně narůstá, argumentuje MF.

Připomnělo, že je potřeba k částkám připočítat peníze ze zahraničních zdrojů, které se ročně pohybují v miliardách, například loni to bylo více než 14 mld. a letos se počítá s 6,6 mld. korun.

Bělobrádek chce ale posílit aplikovaný výzkum a tím i konkurenceschopnost státu, naopak zvýšením peněz pro základní výzkum plánuje zajistit provoz nových výzkumných center. Na problém s jejich financováním dlouhodobě upozorňují odborníci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků