Hlavní obsah
 

Potápěči našli v Karibiku 200 let starý vrak lodě

Mexickým archeologům se podařilo nalézt pozůstatky zhruba 200 let starého plavidla. K zajímavému objevu došlo na dně severozápadní části Karibského moře, konkrétně poblíž atolu (korálového ostrova) Banco Chinchorro, zhruba 35 kilometrů od pevninského mexického města Mahahual na poloostrově Yucatán.

 
Potápěči našli v Karibiku 200 let starý vrak lodě

O nálezu ztroskotané lodě díky úsilí vědců-potápěčů píše agentura Reuters s odvoláním na mexický Národní institut antropologie a historie (INAH).

Jde o anglický koráb?

Podvodní archeologové hlásí, že pozůstatky mohou pocházet z anglické lodě z přelomu 18. a 19. století. Institut INAH podle informací mezi zbytky artefaktů identifikoval kotvu, dělo a ingoty ze surového železa. Ingot je obecně kovový hutní polotovar určený na další zpracování.

Karibik je doslova posetý lodními vraky, přičemž mexičtí úředníci uvádí, že tento je již 70. svého druhu v dané oblasti.

Možná ještě pozoruhodnější nález učinili například na konci loňského roku odborníci u řeckého ostrova Kefalonia v Jónském moři, kde objevili přibližně 2000 let starý vrak římské lodě s nákladem asi 6000 velmi zachovalých amfor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků