Hlavní obsah
Raketa Sojuz-2.1a s lodí Sojuz MS-16 před startem. Ilustrační foto Foto: Twitter Roskosmos

Na podzim poletí astronaut NASA na ISS ruským Sojuzem. Za 90 milionů dolarů

Jeden americký astronaut poletí na ruské lodi Sojuz na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) ještě letos na podzim. O zakoupení místa na ruském kosmickém plavidle se dohodly americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a ruský Roskosmos. Americká strana zaplatí přes 90 milionů dolarů (přibližně 2,3 miliardy korun), sdělila agentuře TASS mluvčí NASA.

Raketa Sojuz-2.1a s lodí Sojuz MS-16 před startem. Ilustrační foto Foto: Twitter Roskosmos
Na podzim poletí astronaut NASA na ISS ruským Sojuzem. Za 90 milionů dolarů

Úřad NASA nejprve sdělil, že ukončil jednání s Roskosmosem „o získání jednoho dodatečného místa na Sojuzu, který bude vypuštěn na podzim”. V oznámení ale americká vesmírná agentura neupřesnila, s jakým výsledkem rozhovory skončily.

Na dotaz agentury TASS mluvčí NASA Stephanie Schierholzová upřesnila, že místo pro jednoho člena posádky bude na podzim stát přes 90,25 milionu dolarů.

V ceně je i nezbytný výcvik, příprava ke startu, operace během letu či přistání. Kromě toho je do nákladů zahrnuta doprava určitých zařízení a zásob na stanici i zpět na Zemi a také doplňující služby spojené se startem a přistáním.

O jednáních NASA s Roskosmosem o vyslání astronauta v říjnu v Sojuzu na ISS se zmínil šéf americké vesmírné agentury Jim Bridenstine 1. května. V této souvislosti také připustil možnost letu ještě jednoho astronauta ruskou lodí.

Návrat k americkým dopravním prostředkům

NASA zastavila pilotované lety do vesmíru v roce 2011, kdy zrušila program raketoplánů. Od té doby posádky na ISS a zpět na Zemi přepravují jen ruské lodi Sojuz.

Už 27. května by změnu v této praxi měl přinést start nové kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX s posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici. Půjde zatím o testovací let dvou astronautů Roberta Behnkena a Douglase Hurleyho s přistáním na orbitálním komplexu.

Teprve po návratu na Zemi a prověření funkce všech systémů během celé této mise bude následovat „ostrý let” Crew-1.

Termín zatím není určen, ale přípravu na něj už zahájili čtyři astronauti, a to Američané Shannon Walkerová, Victor Glover junior a Michael Hopkins a Japonec Soiči Noguči, napsal server Space.com.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků