Hlavní obsah
Led pokrývající Severní ledový oceán se podle americké vesmírné agentury NASA od roku 2004 dramaticky ztenčil. Foto: Profimedia.cz

Led v Arktidě taje rekordním tempem

Teplota ovzduší v oblasti kolem severního pólu znovu stoupla a množství mořského ledu tam bylo na konci léta na jedné z nejnižších úrovní v zaznamenané historii. Informovali o tom ve čtvrtek klimatologové z osmi zemí ve zprávě, kterou každoročně vydává americký Národní úřad pro ovzduší a oceány (NOAA). Odvolávají se však na údaje, které sahají jen do roku 1966.

Led pokrývající Severní ledový oceán se podle americké vesmírné agentury NASA od roku 2004 dramaticky ztenčil. Foto: Profimedia.cz
Led v Arktidě taje rekordním tempem

Nová zpráva o Arktidě ukazuje "rozsáhlejší, pokračující a ještě dramatičtější dopady oteplování na Arktidu," uvedla Jackie Richterová-Mengeová z americké laboratoře pro průzkum chladných oblastí. "To není jen klimatologický vliv. Má to dopad na lidi, kteří tam žijí," řekla expertka.

Podobné zprávy si však často hrají s příhodně vybranými časovými úseky a historickými záznamy. Alarmisté mezi klimatology pak většinou nezdůrazňují, že zemské a regionální klima procházelo cykly i v dávnější minulosti, kdy například vikingové dočasně osídlili Grónsko a dopluli severní cestou do Ameriky.

Nejméně ledu za 30 let

Oteplování arktické oblasti se loni i podle NOAA zpomalilo, ale v první polovině tohoto roku se opět přiblížilo rekordní rychlosti. Na severu Kanady byla v letošních měsících zaznamenána teplota čtyři stupně nad normálem, uvádí se v aktuální zprávě.

V září byl rozsah arktického ledu třetí nejmenší za posledních 30 let, dodal další klimatolog Don Perovich. Tři nejnižší stavy přitom byly zaznamenány v posledních čtyřech letech. Jinými slovy - před třiceti lety mohlo být i menší.

Ze zprávy dále mimo jiné vyplývá, že v Arktidě letos bylo nejméně sněhu od začátku záznamů v roce 1966. Tání ledovců v polárních oblastech Kanady pokračuje měrou, která se zvětšuje od roku 1987. Teplota trvale zmrzlé půdy, permafrostu, stoupá na Aljašce, na severozápadě Kanady, na Sibiři i v severní Evropě.

Jižněji přibývá sněhu

Vědci zdůrazňují, že s vyššími teplotami v polární oblasti souvisejí mohutné sněhové bouře, které během poslední zimy zasáhly část Spojených států. "Za normálních okolností je studený vzduch zatlačen v Arktidě," řekl Jim Overland z NOAA.

V prosinci a únoru však vítr, který normálně vane nad Arktidou ze západu na východ, přinesl studený vzduch do středního Atlantiku. "Zatímco ztrácíme mořský led, je paradoxní, že oteplování atmosféry může vytvářet více těchto zimních bouří," řekl Overland.

Rostoucí teploty mají za následek tání ledu, který odráží světlo a teplo. Jeho úbytek odhaluje temnější mořský povrch, který vstřebává více tepla. To zase způsobuje další tání, popisují vědci začarovaný kruh.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků