Hlavní obsah
Firefox Foto: Mozilla

Firefox

Firefox je populární internetový prohlížeč, který vyvíjí společnost Mozilla Corporation se stovkami dalších dobrovolníků. Po celém světě je Firefox šířen jako takzvaný svobodný software, ke kterému je k dispozici jeho kompletní zdrojový kód a je ho možné používat, upravovat i distribuovat.

Firefox Foto: Mozilla
Firefox

První finální verze Firefoxu se na světě objevila 9. listopadu 2004, a to dokonce hned v češtině. Podle statik analytické skupiny StatCounter byl Firefox jednu dobu nejpopulárnějším tuzemským prohlížečem. V současné době ho na první pozici u českých uživatelů vystřídal konkurenční Chrome od Googlu.

Podle webu Netmarketshare.com používalo ve třetím kvartálu roku 2016 celosvětově prohlížeč Chrome 52,96% uživatelů. Na druhém místě se pak usadil Internet Explorer s 27,68% uživatelů. A nejpopulárnější trojici prohlížečů uzavřel právě Firefox s 8,27% uživatelů.

Internetové prohlížeče vs. Evropská unie

Nižší podíl Internet Exploreru mezi uživateli podle zahraničních analytiků přímo souvisel s uvedením takzvaného ballot screenu (hlasovací obrazovky). Tu Microsoft připravil v souvislosti s vyšetřováním Evropské komise, která měla loni rozhodnout, jestli softwarový gigant neporušuje již od roku 1996 pravidla hospodářské soutěže, když operační systémy Windows automaticky dodává s nainstalovaným internetovým prohlížečem Internet Explorer.  [celá zpráva]

Ballot screen je jednoduchá nabídka, která se uživatele zeptá, jaký internetový prohlížeč chce nainstalovat a používat. Do počítače se nainstaluje prostřednictvím aktualizačního nástroje Windows Update. Na začátku roku 2010 byl dostupný pro operační systémy Windows 7, Vista a XP.

Ballot screen

Foto: Novinky

Výběr internetového prohlížeče probíhá v prostředí jednoduchého okna, ve kterém bude umístěno celkem dvanáct internetových prohlížečů. U každého z nich je navíc uveden přesný popis jeho funkcí, což by mělo uživateli výběr usnadnit.

V nabídce jsou umístěny také méně známé prohlížeče, jako je FlashPeak SlimBrowser, Maxthon, Sleipnir, K-Meleon, Flock, Avant Browser nebo GreenBrowser. Jak funguje ballot screen pro výběr internetového prohlížeče, si můžete vyzkoušet ZDE.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků