Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

BMI

BMI je jedním z nejčastějších způsobů měření optimální váhy člověka a zároveň indikátor problémů, jako je nadváha, podváha a obezita, s nimiž jsou spojena různě závažná zdravotní rizika. Název je složen z počátečních písmen anglického názvu Body Mass Index. BMI porovnává závislost výšky na aktuální váze člověka.

Foto: Profimedia.cz
BMI

Výpočet BMI se provádí tak, že se současná hmotnost vydělí mocninou výšky v metrech. Například BMI člověka, který váží 70 kg a měří 170 cm se vypočte: 70 (kg) děleno 1,7 (m) na druhou, tj. BMI 24,22.

Tabulka výsledného BMI pak uvádí celkem pět kategorií, z níž vyplývá, zda má člověk normální váhu, podváhu, nadváhu či je obézní.

Tabulka Body mass index

Do 16,5 těžká podvýživa a vysoké riziko zdravotních komplikací.
Od 16,5 do 18,5 je podváha a zvýšené riziko zdravotních komplikací.
Od 18,5 do 24,9 je normální rozmezí, a tedy průměrné riziko zdravotních komplikací.
Od 25 do 29,9 je nadváha a riziko je zvýšené.
Od 30 do 34,9 je obezita 1. stupně a riziko zdravotních obtíží střední.
Od 35 do 39,9 je obezita 2. stupně a riziko vysoké.
Od 40 výše lékaři označují za obezitu 3. stupně s velkými zdravotními riziky.

Rizika spojená s vysokým či nízkým BMI

BMI do 18,5 s sebou nese velká zdravotní rizika spojená s podváhou: snížená imunita organismu, u žen hrozí vynechání menstruace, což způsobuje neplodnost. BMI přesahující 30 už představuje poměrně vysoké riziko onemocnění srdce, cév, cukrovky a nemocí souvisejících s vysokou hladinou cholesterolu. Trpí ale i vazy, klouby a páteř, které jsou přetěžovány.

BMI není jediným měřítkem

BMI je jedním ze způsobů určování nadváhy a nebere v úvahu další faktory, jež mohou mít na výsledek vliv (věk, pohlaví, rasu a zejména podíl tuku v těle). Za nepříliš spolehlivé se tedy měření BMI považuje u dětí, starších lidí a aktivních sportovců.

BMI je dobrý ukazatel zvlášť s ohledem na stanovení rizik cévních a srdečních onemocnění. Nicméně je to ukazatel pouze orientační. Odborníci doporučují doplnit výpočet alespoň o měření obvodu pasu. Toto měření pomáhá odhalit zejména množství nebezpečného viscerálního (skrytého, orgánového) tuku v těle. Tento tuk není viditelný, přesto je velmi nebezpečný.

Rizikové hodnoty obvodu pasu se liší podle pohlaví. U žen je zvýšené riziko patrné již u 80 cm, vysoké riziko je potom v případě 88 a více centimetrů. U mužů dochází k mírně zvýšenému riziku při 94 a více centimetrech, riziková hodnota je potom počítána od 102 centimetrů a výše. [celá zpráva]

Na rizika spojená s váhovými problémy má ovšem vliv i rozložení tuku v těle. Obecně platí, že lidé s postavou ve tvaru hrušky (tuk spíše v oblasti hýždí a stehen) jsou rizikům méně vystaveni než lidé s postavou ve tvaru jablka (tuk se hromadí v oblasti břicha). [celá zpráva]

Užitečné odkazy: Existuje bezpočet stránek, na nichž si lze BMI jednoduše vypočítat, například: vypocet.cz/bmi, mnoho zajímavého o BMI a váhových problémech a hubnutí lze získat například na stránkách pppinfo.cz (portál o poruchách příjmu potravy) či stob.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků